Multiroom

 

Poradnik Klienta

FAQ - Słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchamiamy ten dział, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą tu Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwola na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.

Zapraszamy...

Zanim zaczniesz czytać zamieszczone poniżej opisy i sposoby konfiguracji usługi multiroom czyli dwóch lub więcej ( do 6 max. ) dekoderów przy podpisanej jednej Umowie abonenckiej musisz zapamiętać parę ważnych reguł, żeby nie zagubić się w gąszczu opcji i mozliwości !

Pamiętaj, że zawsze możesz kliknąć na klawisz z napisem INSTALATORZY i zostawić cały ten kłopot fachowcom ... obejrzyj jednak przynajmniej filmiki przygotowane przez Operatora  (NC+), żeby mieć tzw. ogólne pojęcie na temat działania tej usługi ...

INSTRUKCJA PODŁĄCZENIA MULIROOMU W WERSJI LIGHT

Jeśli masz jakie takie pojęcie o technice satelitarnej i komputerowej i nie masz czasu czytać, ani nie interesują Cię szczegółowe techniczne aspekty podłączenia multiroomu, to działamy następująco: każdy dekoder musi być podłączony osobnym kablem antenowym do anteny satelitarnej ( złącze typu F ) z tyłu dekodera.

Przejdź sobie do Działu: WYBÓR KONWERTERA i sprawdź jaki konwerter będzie najlepszy do Twojej instalacji. Jeśli Twoja antena satelitarna jest ustawiona prawidłowo ( niezbędne założenie ! ) to następnym krokiem będzie połączenie wszystkich ( jesli masz 2, to dwóch ) dekoderów w sieć ( taką samą jak sieci komputerowe ).

Możesz to zrobić kablem ( patchcord ), możesz skorzystać z urządzeń rozprowadzających sygnał za pośrednictwem Twojej domowej sieci energetycznej ( urządzenia rodziny POWER LINE  ( to rozwiązanie rekomendujemy ) lub połączyć dekodery za pośrednictwem sieci WiFi, czyli odpowiednio skonfigurowanymi punktami dostępowymi AP.

Ostatnia opcja jest najbardziej wymagająca jeśli chodzi o umiejętności i najbardziej narażona na zakłócenia (  jest po po prostu bardzo dużo sieci WiFi w Twoim zasięgu - zwłaszcza w terenach o dużej gęstości zaludnienia np. blokowiska czy po prostu gęsta miejska zabudowa ... 

Jeśli jednak to wszystko zrobisz, to następnym krokiem będzie tzw. aktywacja która trwa zazwyczaj 2 - 3 godziny ( pamiętaj jednak, że Operator rezerwuje sobie na podstawie regulaminu 48 h na proces aktywacji ). Dla jasności : niezależnie z jakiego korzystasz medium, dekodery muszą się widzieć w sieci ! W menu dekodera musisz wybrać ( klawiszem OK ) zaznaczoną poniżej opcję :

 

 

następnie wybierz opcję: konfiguracja automatyczna, lub jeśli wiesz co robisz, możesz wybrać konfugurację ręczną ( sam wpisujesz adresy sieciowe z dowolnej, potrzebnej Ci puli adresowej ). Ta opcja bywa niezbędna wtedy, kiedy podłączasz dekodery do istniejącej już Twojej sieci domowej sieci komputerowej .. i sam chcesz nadać adresy kolejnym urządzeniom ... czyli dekoderom.

 

 

Jeśli to, co właśnie przeczytałeś nie jest jednak wystarczające ... i Twoja instalacja nie chce się uruchomić ... to niestety będziesz musiał czytać dalej :-(

1. Usługa multiroom PREMIUM dotyczy tylko i wyłącznie dwóch ( 2 ) dekoderów !

2. Usługa multiroom STANDARD dotyczy więcej niż dwóch dekoderów. Jeśli planujesz 3 lub więcej dekoderów ( ale maksymalnie do 6 ) to wybierasz właśnie STANDARD !

Dlaczego multiroom, gdzie są tylko dwa dekodery nazywa się Premium, a multiroom gdzie może być nawet 6 nazywa się Standard ?

O wyborze nazwy zadecydowały funkcje w Multiroom Premium HD, które realizuje dodatkowy dekoder BOX+ (ITI-2850ST, ITI-2849ST, ITI-2851S) przy współpracy z podstawowym:

a1. Dostęp do nagrań zgromadzanych na dysku dekodera głównego, w tym do większości oferty 'nVOD box'.


a2. Zlecanie nagrań, kasowanie nagrań oraz ich zleceń i to w sposób zgodny ze dostępnym w dekoderze głównym (trurboBOX+, mediaBOX+). Dekoder dodatkowy nie wymaga wyposażenia dysk USB, ponieważ korzysta z dysku zainstalowanego w dekoderze głównym.


a3. Zaawansowana funkcja przekazywania nagrań.


a4. Niemal identyczna obsługa obu dekoderów wyposażonych w nowoczesne menu 'Carbo'Ž.


a5. Wspólne z dekoderem głównym listy ulubionych kanałów.


a6. Dekodery wzajemnie udostępniają sobie sygnały antenowe wykorzystując do tego połączenie sieciowe. Dekoder podstawowy przekazuje sygnał antenowy dekoderowi dodatkowemu, kiedy ten jest zainstalowany bez podłączania anteny satelitarnej. Dekoder główny może korzystać z sygnału telewizji naziemnej udostępnianego przez dekoder dodatkowy (nie dotyczy BOX+ (2851S)).

Zdecydownie zalecane jednak jest podłączenie syganału satelitarnego ! - o ile jest to możliwe ! ponieważ jakkolwiek opisywane tu rozwiązanie rzeczywiście działa w warunkach laboratoryjnych, to w przypadku jednak najmniejszych niedoskonałości Twojej instalacji antenowej czy sieciowej ( co zdarza jednak się bardzo często w przypadku kiepskich kabli SAT i/lub korzystania z łącza WiFi zamiast kabli sieciowych - wskutek wzajemnego zakłócania sieci WiFi i/lub zbyt niskiej przepustowości tegoż łącza ) cała ta misterna instalacja po prostu szwankuje ! )


a7. Możliwość zainstalowanie dekodera w miejscu, bez instalacji antenowej - sygnał jest przesyłany na podstawie sieci Ethernet ( uwaga jak wyżej wytłuszczonym drukiem )
W ofercie Multiroom Standard HD dekodery dodatkowe nie uzyskują dodatkowych funkcji dzięki połączeniu ich siecią LAN. Odbiór telewizji satelitarnej, naziemnej i możliwości nagrywania zależą od wyposażenia samego dekodera. W celu nagrywania dekodery dodatkowe muszą zostać wyposażone w dyski USB (poza BOX+ HD, który nie obsługuje nagrywania), a nagrania odtworzyć można wyłącznie na dekoderze, które nagranie zrealizował nagrywanie. Tylko dekoder główny oferuje dostęp do filmów z kolekcji 'nVOD box' (oczywiście po połączeniu z Internetem).

3. Niezależnie więc od tego co słyszałeś lub co przeczytałeś, każdy dekoder musi być podłączony do sygnału satelitarnego czyli do konwertera satelitarnego zamocowanego na czaszy ( antenie satelitarnej ) lub do instalacji multiswitchowej. Sygnału satelitarnego nie można w prosty sposób rozdzielać posługując się jakimiś magicznymi trójnikami, więc jeśli masz już instalację z pojedyńczym konwerterem typu singiel ( pojedyńcze wyjście ) to niestety będziesz musiał go wymienić na konwerter typu QUAD ( nie QUATTRO ) czyli z 4 wyjściami, lub przy większej niż 2 liczbie dekoderów na konwerter typu OCTO czyli z ośmioma wyjściami !!!

3a. Oznacza to, że do każdego dekodera ( niezależnie od tego w jakim pokoju się znajduje, musi być dociągnięty osobny kabel od anteny satelitarnej ! ) UWAGA ! do dekodera z twardym dyskiem muszą być dociągnięte dwa ( 2 ) kable od anteny ponieważ wyposażony on jest w 2 głowice, co umożliwa mu w tym samym czasie nagrywanie innego programu niż właśnie oglądasz.

Możesz np. oglądać TVN, a nagrywać film z CANAL + lub Discowery. Jeśli nie podłączysz drugiego kabla satelitarnego, oczywiście dekoder będzie działał, ale będziesz mógł nagrywać tylko to co właśnie oglądasz. Dodatkowo utrudnia to zaprogramowanie nagrań z EPG czyli przewodnika po programach na cały tydzień, ponieważ powodować to może konflikty - np. zaprogramowałeś na sobotę o godzinie 23.50 nagranie interesującego Cię filmu ... ale zasiedziałeś przy innym filmie, zapominając o tym co wcześniej zaprogramowałeś ... i to właśnie nazywamy konfliktem ! Dekoder zaopatrzony w jeden kabel sygnałowy każe Ci wybrać to co chcesz oglądać, ale niestety nie będzie mógł jednocześnie nagrywać z innego kanału niż ten który wybierzesz !

3b. Żeby dodatkowo skomplikować sprawę, to w przypadku, kiedy interesują Cię kanały niemieckie nadawane z satelity ASTRA, musisz mieć jeszcze inne konwertery np. wielowyjściowe typu MONOBLOCK, które umożliwiają jednoczesny odbiór z satelity HOT - BIRD i ASTRA lub instalację multiswitchową !

4b. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę to musimy tu uczciwie napisać, że w tym samym kablu można puścić również sygnał cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Na dzisiaj może się to wydać niepotrzebnym powielaniem programów ... ale ponieważ do oferty DVB-T są sukcesywanie dodawanie nowe programy, to już wkrótce będzie to całkiem spora i interesująca oferta !!!

5. Pamiętaj rónwnież, że najmniejszą, rekomendowaną do odbioru kanałów HD czaszą sat. jest tzw. 80 czyli czasza nie mniejsza niz 80 cm, a wcale nie zawadzi w naszych warunkach czasza 90 lub nawet 100. Czas starszych małych anten ( 60 cm )  po prostu przeminął i nawet nie próbuj ustawiać syganały na tego typu czaszach. Dodatkowo musisz wiedzieć, że w przypadku jakiejkolwiek reklamacji dotyczącej odbioru kanałów NC+ pierwszym pytaniem jest pytanie o wielkość czaszy ... wnioski wyciągnij zatem sam !

W tym momencie tego przydługiego jednak wstępu wróć jednak na górę tej strony i zajrzyj do Działu WYBÓR KONWERTERA oraz do Działu REALIZACJE lub kliknij na klawisze znajdujące się poniżej w żółtej tabelce, i zostaniesz przeniesiony do stron gdzie znajdują się proste opisy wszystkich tych mądrości które właśnie przeczytałeś, ponieważ w następnym szóstym punkcie, kiedy już lepiej lub gorzej uporasz się z instalacją antenową dekoderów, mamy do przekazania Ci kolejną i być może najważniejszą informację :

6. Wszystkie dekodery, niezależnie od konieczności dostarczenia im sygnału antenowego ( o czym już wiesz ), muszą być połączone ze sobą w sieć ! Również dwa dekodery, jeśli wybierzesz opcję PREMIUM HD ! Bez tego usługa multiroom nie będzie działać !!!!

Mowa tu o takiej samej sieci jaką są połączone komputery w Twoim domu lub firmie, czyli najprostszym sposobem włączenia dekoderów do sieci będzie połączenie ich kablem komputerowym tzw. patchcordem o potrzebnej długości. Można oczywiście wykonać takie kable samodzielnie ... ale ma to sens tylko w przypadku budowy sieci komputerowej w naszym domu przy okazji remontu lub przebudowy. W każdym innym przypadku lepiej skorzystać z oferty gotowych zarobionych kabli, choćby z tego powodu powodu, że są robione przez automaty i są zawsze sprawdzane co do poprawności połączeń.

Tak więc jest już dla nas oczywiste, że sieć możemy zbudować na skrętce komputerowej w oparciu o przewody 5 kategorii. Możemy ją jednak również zbudowac korzystając z urządzeń ( adapterów WiFi ) z funkcją AP Clienta, ale możemy ją również zbudować korzystając z urządzeń Power Line, czyli adapterów wykorzystujących Twoją domową sieć elektryczną które to rozwiązanie rekomendujemy z powodu niezawodności, dużej przepływności i automatycznej bezproblemowej konfiguracji.

Drogi Czytelniku ... jeżeli dotarłeś aż tutaj i nie zniechęciłeś się całkowicie ! to prosimy jeszcze o przeczytanie tekstów zawartych w żółtej tabelce, następnie zapraszamy do obejrzenia filmików i opisowych schematów multiroomu przygotowanych przez Operatora, a potem już sam możesz zadecydować co dalej ... :-)

 

Podsumowanie !

Pamiętaj, że jeśli chcesz oglądać programy NC+ z jednego abonamentu korzystając z opcji multiroom, to w każdym pomieszczeniu musisz mieć zainstalowany osobny dekoder z osobnym kablem ( 2 kablami w przypadku dekodera z twardym dyskiem), czyli każdy dekoder ( odbiornik ) satelitarny musi być podłączony do konwertera lub instalacji multiswitchowej, tak aby miał swój, niezależny sygnał antenowy !

Tak na wszelki wypadek i dla jasności informujemy, że nie ma żadnych urządzeń ( w każdym razie w rozsądnych granicach cenowych ) do bezprzewodowego przesyłu sygnału satelitarnego od anteny SAT do dekodera !

Generalna zasada jest prosta - każdy kolejny telewizor jest podłączony do kolejnego dekodera !

Pamiętaj że, każdy z dekoderów ma swoją - przypisaną do niego i tylko do niego kartę ! ( nazywamy to parowaniem ) tak więc dekoder + karta tworzą nierozerwalnie sparowane zestawy. Nie próbuj zatem zamieniać kart lub używać innych niż dostałeś z dekoderem - to na pewno się nie uda i moze sprawić Ci masę problemów !!!

Pamiętaj również, że połączone w sieć dekodery komunikują sie ze sobą głównie w celu przekazania i potwierdzenia uprawnień dla Twoich kart abonenckich. Ponieważ uprawnienia przekazywane są również w nocy nie wyłączaj z sieci eletrycznej Twoich dekoderów na noc !  wyłączaj je wyłącznie pilotem ! Nie rozłączaj i nie wyłączaj również switchów lub routerów ponieważ oszczędność jest żadna ... a problemów z powtórną konfiguracją i aktywacją może być sporo !!!

Zawsze zezwalaj dekoderom na aktualizację jeśli zasygnalizują taką potrzebę, ponieważ podstawowym warunkiem poprawnego działania całego zestawu Twoich urządzeń jest zawsze aktualna wersja ich oprogramowania.

Mimo, że już wiemy, że każdy dekoder ( odbiornik ) satelitarny musi być podłączony do konwertera lub instalacji multiswitchowej, tak aby miał swój osobny i niezależny sygnał antenowy, to raz jeszcze o tym przypominamy, głównie z powodu codziennej porcji pytań, a właściwie z powodu konieczności ostatecznego rozwiania złudzeń i mitów co do możliwości przypięcia całego tego kramu do jednego pojedyńczego konwertera satelitarnego ( singla )

Oczywiście nie oznacza to, że mając np. 6 dekoderów musisz mieć 6 anten satelitarnych !

Jak więc to zrobić ?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w działach :

UWAGA ! otworzy się w tym samym oknie !

Uwaga !

Zawsze zachęcamy do skorzystania z usług naszych Instalatorów, choćby dlatego, że oprócz niezbędnej wiedzy i doświadczenia posiadają oni drogie, specjalistyczne mierniki bez których instalacja zestawu satelitarnego przypomina diagnostykę współczesnego auta bez wyspecjalizowanego komputera !

 

Kliknij na klawisz powyżej i zostaw kłopoty Fachowcom ...

po kliknięciu i wyborze innej strony zawsze możesz tu wrócić wybierając klawisz

Multiroom na górze strony lub skorzystaj z opcji: wróć do poprzedniej strony

Twojej przeglądarki

Kliknij poniżej i obejrzyj przygotowany przez Operatora materiał filmowy

- przełącz w tryb - pełny ekran - dolny prawy róg filmiku !

Kliknij poniżej i obejrzyj przygotowany przez Operatora materiał filmowy

- przełącz w tryb - pełny ekran - dolny prawy róg filmiku !

PRZYPADEK 1. Połączenie kablowe dekoderów multiroomu wykonane na skrętce komputerowej UTP lub FTP.

Jak już pisaliśmy wcześniej zawsze zalecamy zakup gotowych patchcordów komputerowych o odpowiedniej długości ( a mamy w ofercie patchcordy od 1 metra do 30 metrów ) z jednej prostej przyczyny. Są one wykonane i zawsze testowane w procesie produkcji przez automaty, co eliminuje wszelkie błędy wykonania. Ponieważ mamy jednak świadomość, że nie zawsze da się użyć przyłączy z zamontowanymi już wtykami modularnymi, więc poniżej zamieszczamy opis wykonania niezbędnych nam połączeń !

Oczywiście konieczne jest zarobienie odpowiednich wtyków modularnych RJ45 po odmierzeniu odpowiednich odcinków przewodów. Wtyk RJ45 to inaczej wtyk modularny 8p8c ( 8 pozycji 8 c ontactów )

Korzystając z okazji i odpowiadając na częste pytania przedstawimy teraz sposób zarabiania przyłączy sieciowych, lub jak niektórzy mówią kabli internetowych. Trzymając się oryginalnej terminologii jest to - Patchcord lub Patch cord - czyli przewód przyłączeniowy o potrzebnej nam długości, służący do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych.

Najczęściej jest on kojarzony z sieciami komputerowymi zbudowanymi na skrętce kategorii 5e . Jest to po prostu 8 żyłowy przewód zbudowany najczęściej ze skręconych linek ( to ze względu na elastyczność ) lub drutów połączony według schematów które przedstawiamy poniżej. Są także patchcordy służące do łączenia osprzętu optycznego (patchcord optyczny - światłowód ) oraz do łączenia osprzętu audio/wideo.

Jak jest napisane powyżej patchcord jest przyłączem sieciowym, czyli należy rozumieć, że sieć Ethernet jest zbudowana na skrętce składającej się z drutu i zakończona gniazdami sieciowymi ( podobnie jak sieć elektryczna ! ) w wersji natynkowej lub podtynkowej, natomiast patchcord służy wyłącznie do połączenia jakiegoś urządzenia ( komputera, dekodera czy telewizora ) ze wspomnianym gniazdem ! I stąd właśnie w nazwie słowo przyłącze , zamiast kabel. Natomiast życie jest życiem i najczęściej w amatorskich domowych sieciach pomijamy gniazda sieciowe, łącząc urządzenia z wykorzystaniem switcha lub bezpośrednio ze sobą ... o czym napiszemy trochę później.

Po zdjęciu zewnętrznej ( na ogół szarej ) izolacji, na wygodnej dla układania długości (np. 2 - 3 cm) rozplatamy przewody i układamy je w kolejności pokazanej na zdjęciu ( dla naszych rozważań przyjmujemy najczęściej używany schemat EIA 586 B ). Kiedy ułożymy już przewody wg. schematu kolorów, obcinamy ich nadmiar, tak aby wystawały około 1 cm na zewnątrz osłony. Na tak przygotowany przewody zakładamy końcówkę RJ-45, pilnując, aby każdy z przewodów we właściwej kolejności trafił na swoje miejsce w końcówce i dochodził do końca wtyczki !!!

Oczywiście, nie zdejmujemy !!! izolacji z wewnętrznych przewodów, bo właśnie podczas zaciskania " nożyki " czyli piny przebijają powłokę i wchodzą w druty lub plecionkę ( linkę ) kabla wielożylowego. Dzięki temu powstaje kontakt elektryczny z przewodnikiem miedzianym.

Istnieje wiele typów wtyków modularnych, najtańsze i dlatego najczęściej używane są - tzw. do drutu - gdzie występy nożyków ( pinów ) do montażu przewodników jednożyłowych (czyli właśnie do drutu) są trochę rozwiedzione na boki. Jakkolwiek trudno to zobaczyć gołym okiem, to jeśli wiemy czego szukamy - jest to jednak możliwe ! Podczas wykonania zakończenia kabla końce pinów przecinają izolację i " obejmują " żyłę, zapewniając kontakt. Wtyki modularne RJ45 do drutu są teoretycznie bardziej "uniwersalne", co pozwala na ich zastosowanie zarówno z drutem jak i linką ( plecionka ).

Nie chcę się na ten temat zbytnio rozpisywać ... ale : powinno się zawsze zarabiać odpowiednie dobrane wtyki RJ45, dlatego, że zarabiając przewody z linki, mamy pewność, że nóżki czy nożyki ( po prostu ostre zakończenia pinów ) do rzeczonej linki, jako do miększego materiału, raczej zawsze się wbiją, a w drut już niekoniecznie ! Dlatego do drutu winno się używać wtyczek dedykowanych, tak, żeby został niejako opleciony dwoma lub trzema widełkami (to już w zależności od rodzaju wtyku )

Ważne ! Patrząc na zdjęcia zwróć uwagę na sposób ustalania kolejności pinów . Kładąc wtyczkę zatrzaskiem do dołu -zatrzask jest otoczony kółkiem na obrazku poniżej - pin nr 1 to pierwszy pin od lewej strony patrząc na wtyczkę od strony z pinami ( czyli patrząc od góry ) i od tyłu wtyczki ( tył wtyczki to oczywiście miejsce - czworokątny otwór - gdzie wkładamy zarabiane przewody )

Przyjrzyj się uważnie raz jeszcze schematowi EIA 568 B i zwróć również uwagę na fakt, że numeracja pinów pary odwróconych tyłem do siebie wtyczek stanowi lustrzane odbicie - zatem wtyczki z dwóch stron kabla postaraj się zarabiać w jednakowej pozycji, tak aby PIN 1 pierwszej wtyczki odpowiadał PIN-owi 1 drugiej wtyczki, a nie został zarobiony w parze: PIN pierwszy ( 1 ) z PIN-em ósmym ( 8 ) !!!

 

Najczęściej używany jest typowy patchcord czyli przewód zwykły - prosty - (straight-through),

bez przeplotu - używany do łączenia komputerów lub innych urządzeń posiadających interfejs sieciowy ( np. właśnie dekodery SAT ) z urządzeniami aktywnymi ( huby, switche, routery itp. ). lub między sobą. Przygotowanymi w opisany sposób kablami możemy łączyć oraz rozbudowywać sieć poprzez przyłączanie kolejnych urządzeń. Długość połączenia w zasadzie nie może przekraczać 100 metrów, co jednak w większości przypadków w zupełności wystarcza. Zwróć uwagę na słowa - bez przeplotu ! 

Wg. zapewnień Operatora na dziś nie ma już żadnych powodów do używania patchcordów crossowanych ( z przeplotem ) do połączenia dwóch dekoderów, jako że do obrotu trafiają wyłącznie dekodery których karty sieciowe potrafią sobie poradzić z takimi problemami ( mają wbudowany tryb autonegocjacji połączenia ). Jeżli jednak masz problemy z połączeniem 2 dekoderów zwykłym niekrossowanym kablem ( bez przeplotu ) zgłoś to na infolini NC+

Dla jasności jednak przypominamy, że początki multiroomu były znacznie bardziej skomplikowane. Podobnie jak w sieciach komputerowych, w przypadku spinania dwóch urządzeń, czyli kiedy budowaliśmy najprostszą z możliwych sieci, składającą się tylko np. z dwóch komputerów lub dwóch dekoderów np. tak było w telewizji N ( bez żadnych aktywnych urządzeń pośredniczących ) trzeba było stosować patchocrdy z przeplotem. Wynikało to z faktu, iż w skrętce do wysyłania ramek używana jest jedna, a do odbierania druga para przewodów. Poniżej zamieszczamy schematy połączeń w obydwu tych przypadkach.

Kolejna praktyczna rada: Zważywszy na naprawdę niskie ceny ( od 40 do 60 PLN ) urządzeń aktywnych czyli switchy lub routerów z wbudowanymi switchami, rekomendujemy budowę nawet najprostszej sieci, właśnie z wykorzystaniem tych urządzeń. Po pierwsze : zważywszy na to, że używamy w całej naszej sieci jednakowych ( czyli nie crossowanych ), patchcordów, porządkuje to strukturę sieci i pozwala na jej dalszą bezproblemową rozbudowę zapewniejąc jednocześnie kontakt z siecią Internet !

Po drugie : aktywne urządzania pozwalają nam na zarządzanie siecią, a po trzecie : potrafią automatycznie eliminować nieuchronnie występujące konflikty i inne mniejsze lub większe nieszczęścia sieciowe, szczegółowym opisem których w tym miejscu nie będziemy się zajmować... jednak, jeśli jesteś dociekliwy, przeczytaj poniższy opis :

Każdy lub prawie każdy taki przełącznik jest urządzeniem dla użytkowników domowych i małych instytucji. Na ogół są zgodne nie tylko ze standardami IEEE 802.3/802.3u 10/100 Mb/s, ale także obsługują transmisję w trybie full duplex. Funkcja full duplex umożliwia podwojenie przepustowości każdego portu sieciowego. Stosowane są do podłączenia z serwerem lub łączenia z innymi przełącznikami lub routerami. Maksymalna przepustowość na każdym porcie może osiągać wtedy do 200 Mb/s.

Wykorzystanie pełnej prędkości kabla i kontrola przepływu

Przełączniki posiadają nieblokującą architekturę przełączającą store-and-forward, zapewniając sieci połączenia z maksymalną prędkością. Urządzenie samo dostosowuje kontrolę przepływu do trybu full duplex oraz wstecznie - w razie potrzeby - do trybu half-duplex, w celu zapewnienia poprawnego przepływu danych i zapobieżenia utracie danych, zatem można je stosować w sieciach o wysokiej przepustowości umożliwiając maksymalną wydajność i niezawodność.Automatyczne wykrywanie prędkości i rodzaju przewodu


Obsługują podłączanie PnP (Plug & Play) oraz funkcję auto-MDI/MDI-X pozwalającą zapomnieć Ci o problemie połączeń "na wprost" lub "na krzyż". Przełącznikami takimi można połączyć komputery i inne urządzenia sieciowe bez żadnej konfiguracji, czyli można użyć prostego lub skrosowanego przewodu oraz podłączać urządzenia działające z prędkością 10 lub 100 Mb/s do przełącznika. Przełącznik automatycznie wykryje właściwy przewód oraz automatycznie dostosuje prędkość połączenia do danego urządzenia.

ZAPAMIĘTAJ !

Użycie najprostszego choćby switcha lub routera pozwala nam to uniknąć naprawdę wielu czasochłonnych problemów związanych z konfiguracją i eksploatacją naszej mniejszej czy większej sieci ! a dodatkowo w przypadku np. konfiguracji multiroomu zyskujemy jednocześnie możliwość podłączenia dekoderów do internetu ( o ile oczywiście switch jest również podłączony do routera internetowego ! ). Zważywszy na prostotę urządzania, nie ma większego znaczenia firma czy marka zastosowanego urządzania. Pamiętajmy jednak, jak już wielokrotnie to podkreślaliśmy, o zasadzie nadmiarowości przy wyborze ilości portów czyli gniazd RJ45. Najczęściej switche oferowane są w konfiguracji 5 lub 8 portów. Switch nie wymaga żadnej konfiguracji, ustalania czy nadawania adresów sieciowych, po prostu wpinamy patchcordy jak leci. Nie ma również żadnego znaczenia kolejność gniazd !

Zestaw narzędzi typu : każdy chłopak mieć powinien !

Zaciskarka do wtyków modularnych typów: 8P8C/RJ45, 6P6C/RJ12, 6P4C/RJ11. Narzędzie pozwala na obcinanie, zaciskanie i obrabianie kabli telefonicznych i sieciowych.

Żeby sprawdzić ( i to koniecznie !!! ) to co zrobiliśmy, potrzebny nam będzie tester kabli telefonicznych RJ11/RJ12 oraz kabli sieciowych RJ45 - STP/FTP/UTP.

Wykorzystując wszystkie powyższe opisy i gniazdo końcowe multimedialne RTV-SAT/RJ11/RJ45 ONYX możesz teraz podłączyć swój dekoder lub telewizor do sieci za pomocą gniazda RJ45 zarobionego tylko na 2 parach skrętki komputerowej i swobodnie korzystać z Internetu.

Wykorzystując wszystkie powyższe opisy i np. gniazdo końcowe multimedialne RTV-SAT/RJ11/RJ45 ONYX możesz teraz podłączyć swój dekoder lub telewizor do sieci za pomocą gniazda RJ45 zarobionego tylko na 2 parach skrętki komputerowej i swobodnie korzystać z Internetu. Jednocześnie możesz telefon lub inne urządzania korzystając z gniazda RJ11, a wszystko to za pośrednictwem tylko jednego kabla ( skrętka komputerowa kat5 e ).

 

Zobacz też artykuły :

Budujemy domową sieć LAN

Budowa domowej sieci LAN - podstawy

W tym momencie kiedy już przebrnęliśmy przez problemy z instalacją anteny SAT i sieci LAN musimy skonfigurować nasz dekoder ( dekodery ) do pracy i współpracy - część informacji już znasz z filmków przygotowanych przez Operatora, które mamy nadzieję, że obejrzałeś ?, kolejną porcję wiedzy ze zrzutamu ekranu znajdziesz po kliknięciu linku poniżej. W dokumencie PDF znajdziesz dobrze przygotowaną informację jak przygotować swoje dekodery do pracy. Kliknij na link poniżej i otwórz go w locie lub zapisz na swoim dysku.

 

[PDF]konfigurację połączenia sieciowego w Multiroom Standard - Nc+

Ponieważ w kolejnym rodziale naszej opowieści zajmiemy się konfiguracją połączenia wykorzystując sieć bezprzewodową WiFi, mimo to obejrzyj tego PDF-a już teraz, ponieważ zasady konfiguracji dekoderów są identyczne dla każdej opcji: przewodowej lub bezprzewodowej. Po prostu dekoderowi jest wszystko jedno jakim sposobem podłączysz go do sieci, a to dlatego, że ma wbudowaną kartę sieciową z gniazdem RJ45 i musisz wsadzić tam od razu kabel sieciowy budując sieć lub połączyć dekoder kablem sieciowym z punktem dostępowym ( AP router bezprzewodowy ).

Mała, niezbędna, w zasadzie nic nie wnosząca do sprawy dygresja: Nie znamy powodów takiej decyzji, ale jest godnym ubolewania faktem, że Producent dekoderów NC+, firma ADB nie wyposażyła ich w dopinany do złącza USB dedykowany dongiel WiFi. Słowo dedykowany oznacza, że chipset ( mini procesor takiego dongla ) może współpracować z dekoderem na poziomie sprzętowym oraz programowym i automatycznie organizować dekodery w sieć o optymalnej dla nich konfiguracji. Cena takiego dongla to raptem parę dolarów ... więc tym bardziej nie rozumiemy takiej decyzji, a raczej braku decyzji o wyposażeniu w takie adaptery dekoderów NC+.

Przykładem, że można, jest f-ma Ferguson - lewy obrazek pokazuje dongiel WiFi do dekoderów rodziny ARIVA. Natomiast na prawym obrazku pokazany jest typowy dongiel w standardzie N, który zapewnia Twoim komputerom dostęp do sieci WiFi. Pokazujemy te urządzenia na wypadek gdyby przyszło Ci do głowy podłączać takie lub podobne adaptery do Twojego dekodera ( dekoderów ) NC+.

Nie rób tego - one nie będą działać ... co zresztą właśnie opisaliśmy !

Dlaczego tak jest ? Urządzenia widoczne na obrazku to tylko chipy ( chipsety ) czyli de facto jest to sama elektronika karty sieciowej - natomiast całą robotę ( poprzez sterowniki czyli mechanizmy programowe łaczące je z systemem umożliwiającym działanie ) odwala za nie system operacyjny dekodera Ferguson ( lewy obrazek ) i Windows zainstalowany w Twoim komputerze ( prawy obrazek ). Żeby już całkowicie zamącić Ci w głowie, chipset zastosowany przez Fergusona ( f-my Realtek ) jednakowo dobrze radzi sobie z systemem dekodera Ferguson, jak i systemem operacyjnym Windows ( nawet niekoniecznie trzeba instalować sterowniki - Windows ma już je zaszyte w sobie )

 

                                

 

Nie istnieją zatem żadne dedykowane urządzenia WiFi dedykowane do dekoderów NC +,

czyli żeby połączyć dekodery NC+ w sieci WiFi  potrzebne Ci będą Punkty dostępowe

( Acces Point ) dowolnej firmy ( z funkcją AP Clienta ). My wybraliśmy urządzenia

f-my 8level z powodu dobrej jakości, przystępnej ceny i prostoty konfiguracji !

kliknij poniżej i zajrzyj na stronę Producenta, możesz również skorzystać z Infolini aby uzyskać pomoc

w konfiguracji :

Po zakupie jakiegokolwiek punktu dostępowego ( AP ) musimy się dostać do jego menu konfiguracyjnego. W tym celu łączymy go kablem internetowym ( patchcordem ) z Twoim komputerem. Musisz pamiętać, że warunkiem nawiązania połączenia z Twoim komputerem jest zgodność puli adresów sieciowych routera i Twojego komputera 169.254.x.x/255.255.0.0; co oznacza, że musisz to sprawdzić w ustawieniach sieci Twojego komputera. Zawsze zapisuj sobie jakie są Twoje ustawienia sieciowe - a jeśli są inne, to możesz je na chwilę zmienić po to, żeby zalogować się do routera i następnie ustawić w nim taką pulę adresową i maskę podsieci, jaką już ma Twoja sieć !

Krok 1. Zaloguj się na stronie konfiguracyjnej routera.

Sprawdź naklejkę na odwrocie urządzania z domyślnym adresem !
Otwórz Twoją przeglądarkę internetową, w pole adresowe wpisz adres IP urządzenia (np. domyślnie: 192.168.1.1 ). Naciśnij przycisk Enter

Krok 2. Aby zalogować się na stronie konfiguracyjnej urządzenia, wprowadź nazwę użytkownika i hasło (domyślna wartość dla obu pól to: admin ), dla pewności sprawdź w papierach lub na pudełku czy coś się w tym względzie nie zmieniło, a następnie naciśnij przycisk OK .

 

PRZYPADEK 2.  Połączenie dekoderów przy wykorzystaniu sieci WiFi

Na wstępie ZAPAMIĘTAJ : To nie dekodery fizycznie łączą się po WiFi !!! - to punkty sieciowe ( AP ) łączą sie ze sobą i dopiero potem patchcordem ( kabelkiem sieciowym ) łącząc się z dekoderami ustanawiają połączenie sieciowe !

Wielokrotnie już pisaliśmy, że połączenie sieciowe dekoderów najlepiej jest zrealizować przy pomocy skrętki komputerowej. Jednak w przypadkach, kiedy nie jest możliwe ułożenie przewodów wykorzystujemy połączenie bezprzewodowe. Można je zestawić przy pomocy routerów z opcją Wi-Fi oraz access pointa z funkcją AP Clienta. Są to urządzania powszechnie stosowane w bezprzewodowych sieciach internetowych. Należy mieć jednak świadomość, że takie połączenie będzie bardziej podatne na zakłócenia i nie będzie tak niezawodne jak połączenie przewodowe, jest jednak oczywiście jak najbardziej możliwe. Przy takim połączeniu zalecamy instalację antenową z konwerterem quad lub monoblock quad ( astra + hot bird ) gdzie czarny i biały dekoder podłączone są do anteny satelitarnej.


Możliwe są różne opcje połączenia dekoderów:


- bezpośrednie połączenie dekoderów ( peer to peer ) - w tym przypadku turbodekoder uruchamia wbudowany serwer DHCP, który przyznaje adresy IP z podsieci 169.254.x.x/255.255.0.0; można na tym poprzestać, jednak można ręcznie wprowadzić adresy wszystkich 4 urządzeń w naszej sieci (dwa dekodery i dwa AP) - zwiększy to na pewno niezawodność połączenia.


- połączenie przez router, ale bez dostępu do internetu - w tym przypadku w naszej sieci pojawia sie piąte urządzenie - router, który domyślnie ( z natury ) pełni funkcję serwera DHCP przydzielając adresy IP wszystkim pozostałym urządzeniom, w tym przypadku także korzystniej skonfigurować je ręcznie.


- połączenie przez router, ale z dostępem do internetu - różni się od poprzedniego jedynie dodaniem parametrów domyślnej bramy i serwera DNS do konfiguracji IP dekoderów, i ta opcja zostanie opisana poniżej. Zdecydowanie polecamy to trzecie rozwiązanie umożliwiające dekoderom dostęp do Internetu, co daje możliwość korzystania z Vod Net - sieciowej biblioteki programów a także dostęp do radia internetowego. Topologia czyli schemat połączenia jest podobny dla 2, 3 czy 6 dekoderów ( i ten ostatni przykład widzisz poniżej )

Wireless Distribution System (WDS) – tryb, w którym nadrzędny punkt dostępowy przekazuje pakiety do klientów WDS, które rozsyłają do podrzędnych punktów dostępowych. Istnieje ograniczenie do ok. 6 punktów podrzędnych. WDS to inaczej funkcja bezprzewodowego mostu. Jeśli punkt dostępowy lub bezprzewodowy router posiadają funkcję WDS, to możliwe jest wtedy bezprzewodowe łączenie tych urządzeń – drugi punkt dostępowy otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu.

Kliknij poniżej i obejrzyj materiał filmowy

- przełącz w tryb - pełny ekran - dolny prawy róg filmiku !

Zwróć uwagę na to, że prezentowany filmik przedstawia sposób skonfigurowania routera jako punktu

dostępowego do Internetu ( w tym przypadku dostawcą Internetu jest INEA ). Można powiedzieć,

że ten router będzie centralnym punktem rozsiewczym - będzie stanowił centralne miejsce

Twojej sieci zapewniające współdzielenie łącza przez wszystkie komputery i/lub dekodery

Twojej sieci domowej.

Pozostałe AP znajdujące się przy dekoderach będą klientami tego właśnie routera .. więc kliknij poniżej na środkowy obrazek, żeby poczytać jak wybrać najlepszy dla Twoich potrzeb tryb pracy sieci.

Artykuł który otworzy Ci się w nowym oknie jest naprawdę bardzo dobrze napisany i trudno tu już coś dodać lub ująć !

 

                                        

i dla wyjaśnienia :

Adres IP (ang. IP address) – w protokole IP liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej, służąca identyfikacji elementów sieci w warstwie trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci lokalnej oraz poza nią (tzw. adres publiczny). W przypadku który tu opisujemy najprościej przyjąć, że jest to "cyferkowy" adres Twojego dekodera !

Maska podsieci, maska adresu (ang. subnetwork mask, address mask) – liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta. Pola adresu, dla których w masce znajduje się bit 1, należą do adresu sieci, a pozostałe do adresu komputera. Po wykonaniu iloczynu bitowego maski i adresu IP komputera otrzymujemy adres IP całej sieci, do której należy ten komputer.

Host w tym znaczeniu to komputer ( dekoder ) podłączony do sieci komputerowej używającej protokołu komunikacyjnego TCP/IP, posiadający adres IP. Jeżeli użytkownik komputera łączy się z siecią komputerową, to karta sieciowa lub modem jego komputera otrzymuje adres IP i wtedy staje się hostem. W tym znaczeniu host jest dowolną maszyną, uczestniczącą w wymianie danych poprzez sieć komputerową, np. poprzez Internet

DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol – protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) – protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Jest to najprościej mówiąc mechanizm który przydziela adresy urządzeniom komputerowym podobnie jak urzędnicy przydzielają Ci Twój niepowtarzalny numer PESEL.

Domain Name System (DNS, pol. „system nazw domenowych”) – system serwerów , protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. Pozwala na zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki DNS nazwa którą wklepujesz do przeglądarki np. pl.wikipedia.org jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP który rozumieją komputery: czyli 91.198.174.232


Brama sieciowa (ang. gateway) – jakaś maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach.

W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa) (ang. default gateway) oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery ( lub dekodery ) korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.

SSID (ang. Service Set IDentifier) – identyfikator sieci składający się maksymalnie z 32 znaków, dodawany do nagłówków pakietów wysyłanych przez bezprzewodową sieć lokalną. Pełni on rolę loginu przy próbie nawiązywania połączeń z punktami dostępowymi. Ponadto wszystkie urządzenia mające pracować w danej sieci muszą używać tego samego SSID.

 

PRZYPADEK 3 . Połączenie dekoderów po domowej sieci elektrycznej.

 

Jeżeli jesteś już zmęczony i sfrustrowany wszystkimi opisami konfiguracji urządzeń bezprzewodowych, to urządzenie na obrazku poniżej jest przeznaczone właśnie dla Ciebie ... Wsadzamy pudełeczko do kontaktu, łączymy go kabelkiem sieciowym ( jest w zestawie ) z dekoderem, w opcjach seciowych dekodera wybieramy automatyczną konfigurację sieci ... czekamy chwileczkę i już !!! Zasady są zupełnie proste :

1. Urządzenie działa w obrębie jednego gospodarstwa domowego : nie przejdzie przez licznik energii !

2. Ile masz dekoderów tyle musisz mieć pudełeczek !

3. Różne fazy, ale w obrębie tej samej podsieci energetycznej nie są mu straszne !

4. Jeśli chcesz mieć Internet w dekoderach musisz jeszcze jedno pudełeczko podłączyć do gniazda Twojego routera !

I już ... może jeszcze coś napiszemy ... tylko co ? :-)

 

 

ciąg dalszy już wkrótce !

Przygotujemy jeszcze parę rad i praktycznych wskazówek dotyczących konfigurowania dekoderów ( boxów )

na podstawie doświadczeń naszych Instalatorów ...

 

Thank you for visiting

www.poradnik.orgs.pl

All Rights Reserved

by marwal 2011

 

Informacja o wyłączeniu z odpowiedzialności. Informacje i związane z nimi materiały publikowane na tych stronach są prywatnymi opiniami autora serwisu. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej wiążącej prawnie lub technicznie porady ani rekomendacji, w rozumieniu jakichkolwiek przepisów, a zwłaszcza regulaminów świadczenia usług jakichkolwiek Instytucji bądź Firm prywatnych. Autor serwisu przykłada ogromną wagę do opublikowanych treści, ale nie bierze odpowiedzialności za to, jak wiedza w nich zawarta jest lub będzie wykorzystywana. Użytkownik serwisu podejmuje wszelkie decyzje na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wszelkie dane zawarte na stronach internetowych Poradnika mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą być uznawane za ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Wszelkie zdjęcia, rysunki, wykresy, informacje techniczne i inne dane dotyczące produktów zamieszczane na stronach internetowych Poradnika, stanowią jedynie ogólną i przykładową ich charakterystykę i mogą się różnić od rzeczywistych produktów dostarczanych przez Firmy handlowe. Przedruk niewielkich fragmentów tekstu opublikowanego na tych stronach jest dozwolony, pod warunkiem jasnego przypisania źródła w postaci bezpośredniego linku do materiału (np. http://www.poradnik.aid.pl lub http://www.poradnik.aid.pl). Niniejsze strony i ich treści stanowią własność Autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstów w części lub w całości możliwe jest po uzyskaniu zgody Autora. Oświadczam jednocześnie, że linki do innych stron internetowych, umieszczone na stronach Poradnika, nie wywierają żadnego wpływu na kształt i zawartość oryginalnych stron. Nie ponoszę więc żadnej odpowiedzialności za treść i zawartość stron, do których prowadzą linki umieszczone na niniejszych stronach. To oświadczenie zachowuje ważność dla całej zawartości stron internetowych, do których prowadzą wszelkie zamieszczone tu banery i linki.