NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA

 

 

*

*

 

Sygnał TVP1 HD z multipleksu 1 (MUX1) ruszył już 31 maja 2012 roku, czyli o jeden dzień wcześniej niż planowano. Sygnał TVP2 HD w multipleksie 3 (MUX3) wystartuje według pierwotnych planów w dniu 1 czerwca 2012 roku. To trochę późno tym bardziej, że 8 czerwca pierwszy mecz EURO 2012 , a widzowie korzystający z różnych tunerów DVB-T HD mogą mieć wiele problemów. Aktualizacja : sygnał TVP2 HD pojawił się w MUX3 po północy z 31 maja na 1 czerwca ... więcej:   kliknij na napis poniżej !

TVP1 i TVP2 w jakości HD już nadaje !!!

od 1 czerwca 2012

 

Absolutnie podstawowym pojęciem z jakiem Państwo spotkacie się przy korzystaniu z Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest MUX. Jest to skrót od słowa multipleksowanie, a po polsku zwielokratnianie. Chodzi po prostu o to, że na jednym kanale jest jednocześnie wysyłane wiele programów, w tym samym czasie, czyli właśnie w postaci jednej paczki programów. Dla przypomnienia, w znanej Państwu do tej pory " normalnej " telewizji analogowej każdy program był nadawany na osobnym kanale ... Multipleks może być rozumiany jako pojedynczy dawny kanał telewizji w którym jednocześnie umieszczony został zestaw paru oddzielnych, telewizyjnych programów cyfrowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) i nowoczesnych sposobów tworzenia sygnału modulacji oraz wykorzystania fal radiowych.

 

   

Oficjalny harmonogram

wdrażania

MUX 1  DVB-T na opolszczyźnie - tzw. ETAP 2- do 31 maja 2012

Emisja została uruchomiona z RTCN Opole/Chrzelice na 46 kanale.

( bez zmian )

674 Mhz ( 100 kW ERP ) 190 m n.p.m.

MUX  to: TVP1, TVP2 i TVP INFO, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV i TTV

 

             

Wreszcie ruszyły pierwsze testy emisji pierwszego multipleksu MUX 1 z 25 nadajników DVB-T , których uruchomienie jest planowane do 31 maja. Łącznie przekaz wystartuje do 31 maja 2012 roku z 45 nadajników NTC w całej Polsce. Sukcesywnie w ramach testów włączane będą emisje z kolejnych nadajników DVB-T . Nie podano do wiadomości szczegółowego harmonogramu z uwagi na możliwe zmiany. Jedynym pewnym terminem dla wszystkich nadajników DVB-T ujętych w drugim etapie uruchamiania przekazu MUX 1 jest 31 maja.

Wykaz nadajników uruchomionych testowo 30 kwietnia:


RTCN Wrocław / Ślęża (k. 64, 818 MHz, 100 kW)
RTCN Olsztyn / Pieczewo (k. 28, 530 MHz, 10 kW)
RTCN Lublin / Piaski (k. 33, 570 MHz, 100 kW)
RTCN Kraków / Chorągwica (k. 25, 506 MHz, 25 kW)
RTCN Opole / Chrzelice (k. 46, 674 MHz, 100 kW)
RTCN Gdańsk / Chwaszczyno (k. 64, 818 MHz, 100 kW)

W MUX 1 znajdują się: TVP1 HD , TVP2 HD , TVP Info (wersja lokalna), Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV i TTV.

 

1 czerwca TVP1 został zastąpiony przez TVP1 HD.

Przestrój swój telewizor lub dekoder STB - skorzystaj z opcji - Szukanie Nowych Kanałów - jeśli jednak nowe kanały nie pojawią się na liście - będziesz musiał skorzystać z opcji - Szukanie Wszystkich Kanałów !

 

Kliknij żeby zobaczyć mapy zasięgu i harmonogram wdrażania

MUX 2 na stronach Emitela

  Już nadaje w Opolu i na opolszczyźnie z nadajnika Chrzelice !!!

MUX 2  DVB-T na opolszczyźnie - tzw. ETAP 4 - 31 lipca 2011 regularna emisja

została już uruchomiona z RTCN Opole/Chrzelice na 34 kanale.

AKTUALNIE 23 KANAŁ !!!

190 m n.p.m.

MUX 2 zawiera: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

                         

 

 

 

Kliknij żeby zobaczyć mapy zasięgu i harmonogram wdrażania

MUX 3 na stronach Emitela

Już nadaje w Opolu i na opolszczyźnie z nadajnika Chrzelice !!!

 

 

1 czerwca TVP2 został zastąpiony przez TVP2 HD.

MUX 3  DVB-T  na  opolszczyźnie - tzw.  ETAP 3 - 21 października 2011

emisja została już uruchomiona w piątek 21-10-2011 z RTCN Opole/Chrzelice

na 43 kanale.

AKTUALNIE 34 KANAŁ

650 Mhz (było 2,5 kW ERP AKTUALNIE 100Kw) 190 m n.p.m.

MUX3  to: TVP1, TVP2, 2 kanały TVP INFO ( wersja opolska + wersja katowicka ), TVP Kultura, TVP Historia.

             

 

Przestrój swój telewizor lub dekoder STB - skorzystaj z opcji - Szukanie Nowych Kanałów - jeśli jednak TVP2 HD nie pojawi się na liście kanałów - będziesz musiał skorzystać z opcji - Szukanie Wszystkich Kanałów !

 

MUX4 DVB-T czyli płatna zakodowana komercyjna Telewizja Mobilna

 

 

DVB-T  na  opolszczyźnie emisja oficjalnie została już uruchomiona w poniedziałek 04 czerwca 2012 z nadajników zlokalizowanych najprawdopodobniej na masztach PLUS GSM - Polsatu.

 

Wszelkie pytania na temat lokalizacji, zasięgu, sposobu instalacji i działania dekoderów płatnej Telewizji Mobilnej prosimy kierować wyłącznie do dealerów Cyfrowego Polsatu i/lub PLUS GSM.

 

Nie dysponujemy po prostu żadnymi konkretnymi informacjami na temat działania tej usługi ! Jeszcze raz przypominamy, że TV MOBILNA czyli MUX4 nadawana jest z innych nadajników niż znane Ci już pakiety bezpłatnych kanałów MUX1, MUX2 i MUX3 .

 

8 kanałów TV:

Polsat Sport,  Polsat Sport Extra,   Polsat News,  Polsat Film, Kino Polska,  TVP Seriale,  Comedy Central,  Nickelodeon.

12 stacji radiowych:

Radio Roxy FM,   AntyRadio,  Moje Polskie Radio,  Radio Złote Przeboje,  Radio Bajka,  Radio Eska Rock,   Radio PIN,  Radio Plus,  Radio Zet,  RMF FM,  RMF MAXXX,  Radio TOK FM.

Uwaga !

Na podstawie wstępnych testów odbioru MUX 3 na terenie Opola i okolic, z powodu bardzo małej mocy emisyjnej nadajnika Chrzelice, zdecydowanie odradzamy podejmowanie prób odbioru MUX 3 z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju anten pokojowych lub anten zewnętrzych umieszczonych na ścianach budynków albo pod dachem budynku ( strychy ).

Pomocny może się okazać lokalizator nadajników DVB-T który oferuje serwis sat-charts.eu ( ale uwaga ! znajdziesz tam tylko polskie nadajniki DVB-T). Kliknij na obrazek poniżej, lokalizator otworzy się w nowym oknie, następnie po kliknięciu w interesujące Cię miejsce na mapie, możesz wybrać interesujący Cię obszar. Wykorzystując pionowy suwak po lewej stronie mapki zmniejszamy lub zwiększamy skalę mapy oraz korygujemy położenie interesującego nas konkretnego punktu odbioru. Efektem będzie wyświetlona lista nadajników z podziałem na poszczególne multipleksy, w kolejności od najbliższego do najdalszego względem wskazanej przez nas lokalizacji.

Pozycje na liście nadajników oznaczone są jednym z trzech kolorów:


kolor zielony - stabilny odbiór najbardziej prawdopodobny,
kolor pomarańczowy - odbiór prawdopodobny, jednak możliwe zakłócenia,
kolor czerwony - odbiór jest niemożliwy lub prawie niemożliwy

( w zależności od warunków troposferycznych ),
kolor czarny - lista pozostałych nadajników w Polsce.


Serwis informuje użytkownika o tym, że moc i odległość nadajnika nie są jedynymi czynnikami warunkującymi poprawny odbiór. Stabilny odbiór zależy od wielu czynników, nie tylko od odległości od nadajnika i jego mocy. Musimy wziąć również pod uwagę m.in ukształtowanie terenu, jak wysokość umieszczenia nadajnika, zysk naszej anteny odbiorczej, jej kierunkowość czy wreszcie czułość głowicy naszego odbiornika.

 


Zatem jak widać niestety, w aktualnej sytuacji nie ma praktycznie żadnej możliwości odbioru na powyżej opisanych antenach, a zwłaszcza mini-antenach sprzedawanych w zestawach DVB-T do laptopów.

Jedynie indywidualne anteny zewnętrzne lub systemy anten zbiorczych umieszczone na dachach budynków  co najmniej 15 do 20 metrów nad poziomem gruntu ( ze szczątkową choćby widzialnością nadajnika Chrzelice ! ) zapewniają poprawny odbiór programów MUX 3. Sytuacja jest w zasadzie analogiczna do tej jaka była przy starcie w Polsce analogowej sieci telefonii komórkowych ( POLKOMTEL ). Starsi Czytelnicy Poradnika pamiętają zapewne, że tzw. zasięg był tylko w nielicznych punktach naszego miasta, a za rogatkami Opola czarna dziura była aż do Częstochowy czy Katowic. Po cyfryzacji sieci komórkowych i instalacji przekaźników sytuacja poprawiła się błyskawicznie - jednak w przypadku DVB-T sytuacja nie jest tak klarowana, bo w zasadzie nie wiadomo kto miałby za ten proces zapłacić. I w tym miejscu apel do nie płacących Abonamentu RTV - trudno oczekiwać poprawy sytuacji choćby w aspektach technicznych nadawania i odbioru, nie mówiąc już o treściach programowych, skoro spora część społeczeństwa nie widzi żadnego powodu do ponoszenia żadnych wydatków związanych z telewizją ...

Dla dociekliwych : dlaczego trzeba umieścić antenę jak najwyżej ?

Powodem są fizyczne właściwości rozchodzenia się fal elektromagnetycznych co obrazuje tzw. Strefa Fresnela (czyt. "frenela"). W radiokomunikacji ( także w optyce ) jest to obszar propagowania ( rozchodzenia się ) energii sygnału radiowego znajdujący się wzdłuż linii łączącej nadajnik i odbiornik fal. Strefy Fresnela numerowane są liczbami naturalnymi, przy czym energia propagowana wewnątrz strefy pierwszej jest największa, a poza nią (w strefach o indeksach większych od 1) - maleje.

Strefy Fresnela w przestrzeni pozbawionej przeszkód kształtem przypominają elipsoidę obrotową ulokowaną pomiędzy masztami radiowymi nadajnika i odbiornika. Jej kształt zależy od różnych czynników m.in. od częstotliwości. Im wyższa częstotliwość, tym kształt strefy Fresnela jest smuklejszy, zgodnie ze wzorem opisującym promień strefy Fresnela (będący promieniem koła przecinającego elipsoid. W połowie drogi pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem promień stref Fresnela jest największy.Obiekty ( wzgórza, drzewa, budynki itp.)
znajdujące się strefach Fresnela mają duży wpływ na propagację fali ( szczególnie, jeśli znajdują się w strefie pierwszej ): im jest ich więcej i im są większe, tym gorsze warunki przesyłu sygnału. Następne (druga i kolejne) strefy Fresnela układają się koncentrycznie wokół pierwszej strefy i mają mniejsze znaczenie.

Ta instalacja jest źle wykonana. Instalator nie zapewnił widoczności radiowej anten. Odbiór sygnału będzie niemożliwy.

 

Ta sytuacja znakomicie ilustruje problemy z odbiorem, jakie mają mieszkańcy posesji oraz właściciele domków letniskowych umiejscowionych np. w okolicach jeziora turawskiego, w mocno zalesionym terenie. Anteny umieszczone sporo poniżej linii koron drzew nie zapewniają żadnej widoczności nadajnika, a dodatkowo, w przeciwieństwie do mieszkańców miasta nie mogą raczej liczyć na odbiór z fal odbitych np. od dużej płaszczyzny budynku. W takich lokalizacjach lepszym rozwiązaniem bywa odbiór cyfrowej tv satelitarnej, pamiętać jednak należy, że również antena satelitarna musi mieć zapewnioną widoczność nieba pod kątem 32 stopni ( więcj informacji znajdziesz w dziale Montaż Anteny SAT )

 

 

Kolejny przykład źle wykonanej instalacji. Obecność przeszkód w pierwszej strefie Fresnela powoduje, że sygnał tej mocy nie będzie stabilny i okresowo może całkowicie zanikać.

Poprawnie wykonana instalacja. Wzajemna widoczność anten i brak przeszkód w pierwszej strefie Fresnela. W praktyce zapewnienie czystości około 60% I strefy Fresnela gwarantuje minimalne straty mocy i poprawny, stabilny odbiór sygnały DVB-T.

Mając zatem nadzieję, że przeczytałeś ( na poprzedniej stronie ) i zrozumiałeś opis skali logarytmicznej obrazującej zysk Twoje anteny, wysnujesz teraz poprawne wnioski co do wymagań montażowych. Po pierwsze :  wiesz już jak ocenić antenę posługując się skalą logarytmiczną wyrażoną np. w dB, więc teraz: po drugie, wiesz już gdzie umieścić antenę, aby ten zmierzony i podany przez Producenta zysk anteny wykorzystać ! Jeszcze prościej - jeśli umieścisz nawet najlepszą i nadroższą antenę poza opisaną strefą Fresnela, to nie uzyskasz żadnego efektu ( czytaj: odbioru ). Wartości podane przez Producentów anten mówią co antena może uzyskać, a nie co praktycznie uzyskasz ( w zależności od konkretnego miejsca montażu Twojej anteny ). Idąc dalej, jeśli odbiór jest dalece niezadawalający, to również dołożenie wzmacniacza do instalacji nic lub niewiele pomoże. Po prostu wzmacniacz nie wzmocni czegoś co nie istnieje ( jeśli sygnał nie dociera do naszej anteny to nie ma po prostu czego wzmacniać ! )

 

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego Salonu, gdzie z przyjemnością sprawdzimy na specjalnie przygotowanych mapach Google możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Państwa lokalizacji, z dokładnością do paru metrów ( m.Opole i okolice ) oraz pomożemy dobrać antenę zapewniającą najlepszy możliwy odbiór w Państwa konkretnej lokalizacji !

 

UWAGA !

 

 

Użytkownicy systemów zbiorczych ( Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie Mieszkaniowe i inne systemy zbiorcze. )

Jeśli próby nastrojenia ( skanowanie automatyczne lub ręczne tunera DVB-T ) Państwa telewizora skończyły się niepowodzeniem, czyli programy nie zostały odnalezione, najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy są zablokowane kanały odbiorcze w Państwa systemie antenowym. Należy się w takim przypadku skontaktować z Administratorem budynku celem przestrojenia lub wymiany zwrotnicy antenowej. Blokowanie nieużywanych ( do tej pory ) kanałów odbiorczych w systemach zbiorczych jest jak najbardziej normalną praktyką stosowaną celem uniknięcia niepożądanych zakłóceń interferencyjnych.

 

Najczęściej jednak w blokach wyposażonych w instalację AZART konieczne będzie zastosowanie tzw. przemienników częstotliwości, a następnie wzmacniaczy, które to urządzenie same w sobie nie stwarzają żadnych problemów, natomiast najpoważniejszą przeszkodą w odbiorze DVB-T jest stara instalacja, czyli po prostu stare przewody ( na ogół cienkie 30 - 40-letnie o niewiadomych już właściwościach ! ) i sama szeregowa topologia instalacji, która zbudowana jest tak że w każdym pionie wysokiego budynku jest np. 20 do 30 połączonych szeregowo gniazd przelotowych. ( więcej : zajrzyj do działu Realizacje

 

 

Jeśli nie odbierasz w ogóle, lub masz problem z odbiorem programów Naziemnej Telewizji cyfrowej DVB-T, a jesteś mieszkańcem Spółdzielni Mieszkaniowej i użytkownikiem sieci AZART koniecznie zajrzyj do działu: Przemienniki - wejdziesz kliknięciem na pasku zakładek na górze każdej ze stron Poradnika.

 

 

Również w Opolu i na opolszczyźnie z czeskich nadajników !

Czeski MUX1 DVB-T z nadajnika JESENIK Praděd ( PRADZIAD ) na :

36 kanale

594 Mhz ( 100 kW ERP ) 1490 m n.p.m.

W multipleksie również 7 stacji radiowych !

Bezproblemowy odbiór z anteny ustawionej w kierunku RTC Chrzelice.

 

Czeski MUX3 DVB-T z nadajnika JESENIK Praděd ( PRADZIAD ) na :  

51 kanale

714 Mhz ( 100 kW ERP ) 1490 m n.p.m.

 

W multipleksie również jedna stacja radiowa !

Bezproblemowy odbiór z anteny ustawionej w kierunku RTC Chrzelice.

Czeski MUX2 DVB-T z nadajnika JESENIK Praděd ( PRADZIAD ) na :  

53 kanale

730 Mhz ( 100 kW ERP ) 1490 m n.p.m.

Bezproblemowy odbiór z anteny ustawionej w kierunku RTC Chrzelice

Czeski MUX2 DVB-T z nadajnika Ostrava na :

  37 kanale

602 Mhz ( 100 kW ERP ) 287 m n.p.m.

Uwaga ! 

Odbiór z prawidłowo ustawionej anteny kierunkowej ustawionej na RTC Chrzelice może być niemożliwy !   Prawidłowy odbiór gwarantuje kolejna ( druga ) antena kierunkowa ustawiona około 30 stopni kątowych w lewo od kierunku Chrzelice - Pradziad.

Orientacyjna mapka zasięgu ( zielony obszar ) czeskich syganłów  nadajników Jesenik ( Pradziad ) i Ostrava. Jak widać - jest to praktycznie cały obszar opolszczyzny ...

Wszelkie szczegóły związane z odbiorem z Republiki Czeskiej znajdują się w zaprzyjaźnionym serwisie Digitalni Televize ( więcej ... kliknij na obrazki  poniżej )

 

Zanim przejdziesz do dalszej części naszej strony, kliknij na poniższy obrazek i zobacz jak w programie Tematy dnia na antenie TVP INFO redaktor naczelny magazynu telewizji cyfrowej SAT Kurier, Janusz Sulisz, przybliża widzom tematy związane z cyfryzacją telewizji naziemnej. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

 

     

Pełny tekst artykułu zamieszczonego w NTO i Magazynie Telewizji Cyfrowej SAT KURIER

Czytając ten numer NTO , najprawdopodobniej nie wiesz, ze jesteś już w zasięgu DVB-T czyli Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Mimo że oficjalny termin uruchomienia emisji z opolskiego nadajnika w Chrzelicach przypada na 31 lipca br.( kanał 34 ), to już dzisiaj sygnał cyfrowy w naszym mieście i regionie możesz odbierać z Częstochowy ( kanał 39 ) oraz Kalisza ( kanał 44 ), a przy zastosowaniu specjalnych kierunkowych anten można odbierać poprawnie sygnał nawet z nadajnika Wisła-Skrzyczne ( kanał 62 ).

Do końca roku, po uruchomieniu wszystkich multipleksów w naziemnej telewizji cyfrowej będziemy mieli ponad 20 programów takich jak: TVP1 , TVP2, TVN, TVN7, POLSAT, TV4, PULS, PULS 2, TV6, TVP HISTORIA, TVP KULTURA, TVP 3 REGIONALNY, POLSAT SPORT NEWS i wiele innych, a doliczając również kilkanaście cyfrowych czeskich programów, będzie to już zupełnie spora i co najważniejsze bezpłatna oferta zawierająca, nie mniej niż 30 kanałów w cyfrowej, czyli zdecydowanie lepszej jakości dźwięku i obrazu. Do dyspozycji na każdym programie jest elektroniczny przewodnik po programach, czyli opisy znane nam już z telewizji satelitarnej, zastępując drukowane programy telewizyjne, dużo szybszy teletext, możliwość oglądania filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową DOLBY 5.1, a co najważniejsze możliwość nagrywania na zewnętrznych przenośnych dyskach interesujących nas programów.

Cyfrowe dekodery DVB-T spełniają również funkcję domowych centrów multimedialnych umożliwiając odtwarzanie plików muzycznych, przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów z wbudowanych lub zewnętrznych dysków a w niedalekiej przyszłości będzie również dostępna oferta większości polskich stacji radiowych. Można więc bez żadnej przesady powiedzieć, że jesteśmy właśnie w trakcie cyfrowej rewolucji , większej chyba, niż przejście z obrazu czarno-białego na kolorowy - i co trzeba podkreślić - te nowatorskie rozwiązania mają szanse uczynić nasze życie bogatszym w doznania bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nie obawiaj się jednak - jeśli nie masz jeszcze najnowszego telewizora, naziemną telewizję cyfrową można oglądać na każdym telewizorze, choćby najstarszym Rubinie czy Jowiszu, pod warunkiem zakupu zewnętrznego tunera DVB-T, który można podłączyć kablem scart lub kablem antenowym. Koszt takiej przystawki w zależności od producenta to kwota od 119 do 249 złotych, ale to i tak dużo taniej niż nowy telewizor. Nie popadajmy więc w panikę potęgowaną przez Producentów sprzętu RTV. Większość z nas ma w domu po kilka telewizorów i taka natychmiastowa wymiana pokoleniowa sprzętu byłaby po prostu bardzo obciążająca dla naszego budżetu.

Jeżeli jednak kilka lat temu kupiliśmy już telewizor plazmowy lub LCD, a mimo to poprawnie odtwarza tylko dźwięk, natomiast ekran jest czarny, to oznacza to, że zastosowana w nim głowica i dekoder dekodują tylko sygnał MPEG-2 , a w Polsce przyjęto nowocześniejszy niż np. w Niemczech system MPEG-4. W większości przypadków wystarczy wtedy dokupić tzw. moduł za około 165zł zamieniający sygnał MPEG-4 na MPEG-2 i włożyć go do gniazda CI, w Twoim telewizorze. Zaletą tego rozwiązania jest co prawda brak kolejnego pilota na stole, pamiętaj jednak, że nie wszystkie telewizory muszą poprawnie działać z takim modułem. W takim przypadku trzeba będzie jednak zakupić dekoder DVB-T i kablem HDMI podłączyć go do telewizora.

 

Pamiętajmy !!!

 

Cyfrowy sygnał ma to do siebie, że jest zero-jedynkowy, więc albo jest odbierany w nienagannej jakości albo w ogóle. Pamiętaj również że czas wyłączenia telewizji analogowej nieuchronnie się zbliża - ostatecznym terminem jest na opolszczyźnie jest 22 kwietnia 2013 roku. Po uprawomocnieniu się decyzji Prezesa UKE z dnia 30 września 2011 r., znany jest już aktualny harmonogram wyłączania emisji naziemnych telewizji analogowej w Polsce. Proces ten będzie odbywać się w 7 etapach. Zarówno nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat S.A., Telewizja Puls Sp. z o.o., TVN S.A. oraz Polskie Media S.A. jak i nadawca publiczny tj. Telewizja Polska S.A. są obowiązani do równoczesnego wyłączania swoich emisji analogowych według określonego scenariusza. W przypadku ewentualnych opóźnień w realizacji powyższego harmonogramu, bezwzględny termin zaprzestania rozpowszechniania w sposób rozsiewczy analogowy programów telewizyjnych ww. nadawców upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Termin ten został ustanowiony w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

 

 

W tym momencie nasuwa się kolejne pytanie - a co z naszymi antenami telewizyjnymi ? Czy musimy wymieniać całe instalacje antenowe? Na szczęście cyfrowe nadajniki naziemne pracują w tym samym paśmie częstotliwości co nadajniki analogowe, czyli CHURAAA ! Nie musimy wymieniać anten na dachach !!!! Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Do poprawnego odbioru sygnału cyfrowego wystarczy dużo mniejszy poziom sygnału odbierany przez antenę. To co w przekazie analogowym było dopuszczalne, czyli jak największe wzmocnienie sygnału, teraz może okazać się przekleństwem, a największy problemem stworzą zapewne wszechobecne anteny siatkowe o niewyobrażalnych wręcz wzmocnieniach.

 

Nowoczesne anteny telewizyjne dedykowane do odbioru cyfrowego to anteny wykonane ze specjalnie dobranych materiałów: cynowanego aluminium, plastikowych elementów wykonanych z ABS-u odpornego na UV ( ultrafiolet ). Posiadają one elektronikę zabezpieczającą przed zwarciami i przepięciami, wbudowane układy przeciw wyładowaniom atmosferycznym oraz filtry wycinające zakłócenia od wszechobecnych sygnałów GSM. Zastosowane w nich wzmacniacze to "inteligentna" elektronika zbudowana na mikroprocesorach, nieprzerwanie pilnująca optymalnego poziomu sygnału do naszych coraz to droższych i wymagających telewizorów. W przekazie analogowym obraz na ekranie bywał czysty , czasem zaśnieżony i z odbiciami, był na ogół kiepskiej jakości, ale jednak prawie zawsze był !

W odbiorze cyfrowym obraz powinien być idealny, bez żadnych odbić a dźwięk krystalicznie czysty. Niestety, tak jest tylko w teorii. W rzeczywistych warunkach, zwłaszcza przy kiepskich instalacjach antenowych obraz będzie się rozpadał na drobne elementy, dźwięk będzie przerywał, różne sceny będą nachodziły na siebie, a w końcu obraz może nawet się zatrzymać, i pojawi się komunikat BRAK SYGNAŁU. Niewątpliwie duże znaczenie będą miały tu warunki atmosferyczne, opady deszczu, śniegu, a także nasilona w związku z cyklem słonecznym jonizacja atmosfery. Pamiętajmy zatem, aby nasze instalacje antenowe były wykonane z możliwie dużym zapasem jakości dla odbieranego sygnału.

 

Wielu z Państwa zada sobie pytanie czy przy przejściu z obecnego standardu na cyfrowy powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych montażystów, czy może wystarczy sąsiad-złota rączka, znajomy, czy w końcu sami zajmiemy się budową lub modernizacją instalacji antenowej?. Tę decyzję zostawimy Szanownym Czytelnikom, prosimy jedynie o przyjęcie paru wskazówek, które mogą być pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji.

 

Instalacja antenowa to zbiór wielu elementów muszących ze sobą poprawnie współpracować przez wiele lat, takich jak anteny na dachu, zwrotnice, wzmacniacze, kable, gniazda oraz złącza i przejściówki które wszystkie te elementy połączą trwale i bez zbędnych strat!. Pierwsza podstawowa rada to koniecznie zawsze dobierajmy i kupujmy taką instalację u jednego dostawcy , co gwarantuje właściwy dobór wszystkich materiałów do naszych konkretnych potrzeb. Pamiętajmy, że instalacja DVB-T to nie to samo co instalacja satelitarna, gdzie warunki odbioru są prawie takie same w całej Polsce. W przypadku instalacji anten naziemnych, to co jest dobre dla naszego sąsiada, niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem dla nas. Dla niektórych z nas być może wystarczy mała prętowa antenka za 20zł, a niektórzy do poprawnego odbioru będą się musieli zaopatrzyć w długie anteny o bardzo dużym zysku za 289zł.

I tu mała dygresja; zawsze, w miarę możliwości, w pierwszej kolejności starajmy się uwzględnić w naszym projekcie instalacji antenę pasywną ( bez wzmacniacza ), choćby nawet była to najdroższa antena w sklepie!

Musimy pamiętać, że jakkolwiek wzmacniacz antenowy potrzebuje zaledwie parę watów energii, to jednak pracuje on nieprzerwanie całą dobę przez wiele lat, a suma kosztów energii wszystkich tych małych urządzeń które już mamy w domu i które przez całe lata działają lub czuwają w tzw. stand-by, może przyprawić nas o zawrót głowy.

 

Tak więc bardzo starannie rozważmy dobór rodzaju anteny lub po prostu pozostawmy ten wybór profesjonalistom znającym wszystkie lokalne uwarunkowania i co bardzo ważne, posiadającym drogie, specjalistyczne przyrządy pomiarowe. Pamiętajmy również, że korzystając z usług firm instalatorskich, to one właśnie przez co najmniej 12 miesięcy oferują nam gwarancję na całą wykonaną instalację i niezależnie od rodzaju usterki, jeżeli tylko pojawi się problem, muszą go rozwiązać. Natomiast kupując dekoder w jednym, kabel w drugim, a wzmacniacz czy złącza np. na Allegro, bo pozornie taniej, sami skazujemy się w razie problemów, na szukanie i udowadnianie, że to ten właśnie konkretny element instalacji jest odpowiedzialny za jej wadliwe działanie.

W przypadku czytelników których analogowa instalacja antenowa działa nienagannie, być może obędzie się bez wizyty fachowca. Po prostu w menu telewizora wybieramy przeszukiwanie kanałów cyfrowych i cieszymy się perfekcyjną jakością obrazu i dźwięku, czego życzymy Państwu z całego serca.

 

Zapewne część Państwa już zna naszą firmę i była naszymi gośćmi i Klientami w Komprachcicach, gdzie mieści się siedziba firmy Saturn. Od 20 lat działamy nieustannie w branży satelitarnej i telewizyjnej. Przeszliśmy wszystkie etapy działalności od montaży TV-SAT, poprzez specjalistyczny serwis konwerterów i tunerów satelitarnych, aby w końcu wprowadzić pełną ofertę sprzętu do instalacji naziemnych i satelitarnych. Podpisaliśmy umowy dystrybutorskie z wieloma znaczącymi firmami z naszej branży. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem Cyfry+, Telewizji na kartę.

Zapraszamy Państwa na nasze strony i zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą. Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchomiliśmy specjalny dział: PORADNIK KLIENTA, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą w nim Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwala na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.

 

Dla Państwa wygody uruchomiliśmy nowy salon "Świat Telewizji Cyfrowej" w Opolu w Galerii Ozimskiej (nowe Tesco) przy ul. Ozimskiej 72, w pasażu naprzeciwko kas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ofertą platform cyfrowych, DVB-T, a także sprzętem niezbędnym do ich odbioru, do wizyty w naszym salonie, gdzie chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania i wątpliwości. Czekamy codziennie na Państwa od godziny 9 do 21. Zapraszamy na prezentację technologii HD.

Po prostu przyjdź i ... zobacz to sam.

Przyjdź i powiedz nam co chciałbyś oglądać - my doradzimy Ci jak zaprojektować Twoją instalację i jaki wybrać sprzęt. Podpowiemy, co możesz zrobić sam, a kiedy powinieneś skorzystać z usług profesjonalnego instalatora.

 

Znajdziesz nas w Internecie na stronach :

www.sklepsaturn.pl oraz www.poradnik.aid.pl

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że kilka dni wcześniej niż wynika to z harmonogramów, f-ma Emitel

uruchamia testy przed docelową emisją naziemnej telewizji cyfrowej w kolejnych wyspach cyfrowych.

Dzięki temu, jeszcze przed Wielkanocą w zasięgu DVB-T znajdzie się prawie połowa Polaków.

Po raz pierwszy w procesie cyfryzacji jednocześnie rozszerzana jest emisja dwóch

multipleksów (cyfrowych wiązek programów). Wywiązując się z podpisanych

z nadawcami umów, Emitel powinien najpóźniej do 30 kwietnia

br. uruchomić kolejne nadajniki drugiego multipleksu,

a także najpóźniej do 27 kwietnia br.

trzeciego multipleksu. >>> więcej

RTCN
Kalisz - Mikstat
*

KANAŁ  44

*

Lokalizacja:
Długość geograficzna: 17°59'47" E
Szerokość geograficzna: 51°31'59" N
Nowe województwo: wielkopolskie
Dawne województwo: kaliskie
Miasto powiatowe: Ostrzeszów
Miasto/Osiedle: Kaliszkowice Kaliskie

Parametry:


Typ obiektu: Maszt
Wysokość posadowienia podpory anteny: 218 m n.p.m.
Wysokość obiektu: 273 m n.p.t.
Wysokość zawieszenia systemów antenowych: Radio: 211, TV: 227, 263 m n.p.t.
Właściciel/Użytkownik obiektu: TP EmiTel

RTCN
Częstochowa - Wręczyca


KANAŁ 39


Lokalizacja:
Długość geograficzna: 18°51'25" E
Szerokość geograficzna: 50°51'02" N
Nowe województwo: śląskie
Dawne województwo: częstochowskie
Miasto powiatowe: Kłobuck
Miasto/Osiedle: Klepaczka

Parametry:


Typ obiektu: Maszt
Wysokość posadowienia podpory anteny: 272 m n.p.m.
Wysokość obiektu: 323 m n.p.t.
Wysokość zawieszenia systemów antenowych: Radio: 250, TV: 313 m n.p.t.
Właściciel/Użytkownik obiektu: TP EmiTel

 

Pamiętaj !

Dla mieszkańców m.Opola, ale także większości mieszkańców opolszyzny, nalepszym wyborem jest oczywiście nadajnik Chrzelice, jednak w przypadku trudności z poprawnym odbiorem ( ta uwaga dotyczy zwłaszcza programów nadawanyh w MUX3 ) zachęcamy do korzystania z nadajników zlokalizowanych w sąsiednich województwach ). Uwaga ta dotyczy zwłaszcza mieszkających na północnych krańcach opolszczyzny. Lokalne programy TVP INFO są zawsze nadawane w dwóch ( dla sąsiadujących województw ) wersjach !!!  Sprawdź poniżej na wykazie niezbędne parametry odbioru ( kanały ) ... i w razie konieczności spróbuj przestawić swoją antenę ...

 

Parametry odbioru KALISZ MIKSTAT:

kanał 44

tune to: QAM_AUTO f = 658000 kHz I999B8C999D999T999G999Y0

service = Polsat (TP EmiTel)
service = TVN (TP EmiTel)
service = TV4 (TP EmiTel)

service = TV Puls (TP EmiTel)

service = TVN Siedem (TP EmiTel)
service = PULS 2 (TP EmiTel)
service = TV7 (TP EmiTel)
service = TV8 (TP EmiTel)

Sygnał został odebrany przy wykorzystaniu

anteny Televes Infinito ( kliknij na obrazek)

Zawsze najbardziej aktualne informacje nt. harmonogramu wdrażania NTC  dostępne są na stronach :
Wszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-TJak działa naziemna telewizja cyfrowa, i co jest konieczne aby ją odbierać ? Wszystko co powinieneś wiedzieć o DVB-T, a po polsku NTC ( Naziemna Telewizja Cyfrowa )Tradycyjna, dostępna od lat telewizja analogowa, teoretycznie obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Niestety, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Wiele osób w dalszym ciągu ma problemy z odbiorem czystego, pozbawionego zakłóceń obrazu telewizyjnego. Aby po zakończeniu telewizyjnych Wiadomości obejrzeć program Mam talent, niektórzy z nas muszą zmienić położenie anteny. W zimowy wieczór kręcenie masztem jest mało przyjemne. Już niedługo ma być jednak zupełnie inaczej - odbiór bez zakłóceń, dostęp do elektronicznego przewodnika po programach i interaktywnych treści, niektóre audycje będą nadawane w wysokiej rozdzielczości z przestrzennym dźwiękiem.

Wszystko za sprawą cyfryzacji naziemnej telewizji. Zmianę standardu nadawania sygnału telewizyjnego można nazwać rewolucją, podobną w znaczeniu do wprowadzenia kolorowej telewizji czy stereofonicznych programów radiowych. Mimo ogromu zalet, jakie niesie ze sobą wprowadzenie cyfrowej telewizji, wielu z nas musi się przygotować na dodatkowe wydatki. Nie wszyscy też będą się mogli cieszyć cyfrową telewizją naziemną już w najbliższej przyszłości. Proces wdrażania przebiega w kilku etapach i w zależności od regionu może potrwać nawet do początku 2014 roku. Wiele osób będzie też musiało dokupić dodatkowe urządzenia, aby na swoim telewizorze móc oglądać cyfrowe kanały. Dotyczy to niestety wszystkich kineskopowych odbiorników TV, ale także sporej części płaskich telewizrów plazmowych i LCD kupionych parę lat temu.

Telewizję DVB-T można oglądać również na klasycznym kompurzerze lub notebooku. Wiele multimedialnych modeli ma wbudowany tuner, można również skorzystać z miniaturowych tunerów USB lub ExpressCard


Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - jak to działa ?


Sama idea nadawania telewizji w sposób cyfrowy jest dosyć prosta - obraz i dźwięk przesyłane są na falach radiowych w postaci cyfrowego strumienia audio-wideo, podobnego do tego, jaki trafia do naszego komputera z internetu, gdy oglądamy na przykład film z serwisu YouTube. Taki sposób nadawania ma wiele zalet - przede wszystkim sygnał cyfrowy jest odporny na zakłócenia, więc oglądany obraz nie śnieży, a dźwięk nie jest zaszumiony.

Przy zbyt dużych zakłóceniach lub zbyt niskim poziomie sygnału może się zdarzyć, że obraz będzie przerywał lub na telewizorze widać będzie jedynie czarny ekran, a w głośnikach - słychać ciszę. Największą zaletą cyfrowej telewizji jest jednak to, że przesyłany strumień może zawierać również inne informacje: wielojęzyczne napisy, dodatkową przestrzenną ścieżkę dźwiękową, elektroniczny program telewizyjny wraz ze szczegółowymi informacjami na temat emitowanych filmów i programów. Również jakość obrazu cyfrowych programów jest po prostu lepsza, nowy standard daje nam też możliwość odbierania obrazu w wysokiej rozdzielczości.


Zmiana standardu nadawania sygnału telewizyjnego wiąże się z bardziej efektywnym wykorzystaniem dostępnych częstotliwości. Zamiast jednego analogowego kanału telewizyjnego można przesłać pakiet kilku kanałów cyfrowych, właśnie w tym jednym kanale !. Dzięki temu cyfrowa telewizja pozwoli zwiększyć liczbę nadawanych w transmisji naziemnej programów.

Aby strumień audio-wideo mógł być wysłany za pomocą fal radiowych, musi być zakodowany za pomocą specjalnego kodeka. W Polsce wybrano nowoczesny standard kodowania MPEG-4 (H.264/AVC). Pozwala on na przesyłanie w przedziale częstotliwości odpowiadającym jednemu kanałowi analogowemu aż siedmiu programów o jakości zbliżonej lub lepszej niż w wypadku transmisji analogowej. Wiele krajów Europy Zachodniej stosuje nieco mniej efektywne i starsze kodowanie MPEG-2. W tym wypadku na częstotliwościach odpowiadających jednemu analogowemu kanałowi można emitować co najwyżej pięć programów cyfrowych.


Sprzęt kompatybilny z DVB-T


Jeśli masz nowy - kupiony niedawno telewizor - to z mocy prawa jest on wyposażony w cyfrowy tuner DVB-T MPEG-4 !

Od 26 sierpnia 2011 w sklepach, powinny w miejscach widocznych pojawić się informacje, że tylko odbiorniki cyfrowe zgodne z określonymi wymaganiami umożliwiają odbiór telewizji cyfrowej. ( zajrzyj do Działu : Wybór Telewizora ). Pozostaje Ci zatem podłączenie odbiornika do anteny - jak pokazujemy na poniższym obrazku - a po wyszukaniu programów możesz cieszyć się cyfrową jakością ...

Jeśli jednak kupiłeś cyfrowy telewizor w ostatnich dwóch, trzech latach, to sprawy nieco się komplikują , bowiem tylko w najnowsze modele wbudowany został dekoder DVB-T obsługujący obowiązujący w Polsce standard MPEG-4, wcześniej sprzedawane w Polsce odbiorniki wspierały jedynie kodowanie MPEG-2 ! W takim przypadku ratunkiem może się okazać ( choć nie musi ! ) moduł Moduł Pocket NP4 FTA.

 

Kliknij na poniższy obrazek żeby zobaczyć listę kompatybilności.

Jest to specjalny moduł dla telewizorów LCD i monitorów z funkcją telewizora, wyposażonych w złącze CI i stary tuner DVB-T obsługujący tylko kodowanie MPEG-2. Karta rozszerzeń umożliwia transkodowanie sygnału, ale tylko do standardowej rozdzielczości. pamiętaj: rozdzielczość kanałów HD będzie zmniejszona do SD ! Dla ścisłości trzeba w tym miejscu napisać parę słów o złączach modułu CI w telewizorach LCD i plazmowych, bowiem wbrew pozorom pełnią one różne funkcje i różnią się między sobą !

  przypadek pierwszy :

jest już opisany powyżej i dotyczy najstarszych odbiorników !

  przypadek drugi :

to złącze CI lub ( uwaga ) CI+ na moduł CAM który w przyszłości pozwali nam na dekodowanie płatnych stacji. Niektóre tańsze modele telewizorów z tunerami DVB-T takich gniazd mogą nie posiadać i będziemy się musieli zadowolić tylko bezpłatną ofertą programową naziemnej telewizji cyfrowej.Telewizja cyfrowa - płatna czy nie ? Obecnie wszystkie nadawane programy można oglądać bezpłatnie. Zgodnie jednak z prawem obowiązującym w naszym kraju, podobnie jak w przypadku analogowej telewizji, musimy jednak pamiętać o płaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego.Tym niemniej, cyfryzacja telewizji daje możliwość operatorom pobierania opłat za oglądanie wybranych kanałów. W przyszłości można się spodziewać, że oprócz najpopularniejszych obecnie nadawanych programów pojawią się również płatne kanały tematyczne o bardziej atrakcyjnej zawartości programowej. Do skorzystania z oferty płatnych programów będziemy potrzebować tunera wyposażonego w gniazdo CI lub CI+ . Kontrola dostępu do wybranych kanałów będzie realizowana, podobnie jak w przypadku satelitarnej telewizji cyfrowej, za pomocą kart abonenckich. Złącze CI mają obecnie tylko droższe modele zewnętrznych tunerów DVB-T, znajdziemy je za to prawie we wszystkich nowoczesnych telewizorach LCD. Odbiegając nieco od tematu będzie jednak niezbędnym porównanie działania modułów CI oraz CI + zwłaszcza w kontekście wprowadzenia nowej generacji modułów przez Cyfrę + .

 

Jakie są różnice między modułem CI a CI+. Czy można stosować moduły zamiennie w dekoderach np. w dekoderze z CI+ stosować moduł CI i odwrotnie ?


Interfejs CI + jest dopiero wprowadzany przez Operatorów i tak naprawdę konkretny sposób jego wykorzystania jest ciągle w fazie testów !!! Ponieważ, jak wiadomo, Cyfra + oraz Platforma N połączyły się, zatem, na podstawie dostępnych mi wiadomości, zamierzają one cały rok 2012 poświęcić na uzgodnienie wszystkich standardów nadawania i kodowania dla ostatecznej, wspólnej ( najprawdopodobniej ) wersji platformy cyfrowej !

Nie wnikając zbyt daleko w szczegóły techniczne można odpowiedzialnie napisać, że podstawową różnicą między CI a Ci+ jest wykorzystanie dodatkowych certyfikatów zatwierdzonych poprzez stosowne organizacje certyfikacyjne, tak aby powstał dodatkowy zaszyfrowany kanał na styku modułu CAM i odbiornika (Hosta) czyli dokładnie tam, gdzie kodowana zawartość jest wysyłana i odbierana. W oryginalnym standardzie CI moduł odszyfrowywał zawartość i jako czysty ( tzn. nieszyfrowany ) strumień wysłał przez interfejs PCMCIA ( pochodzący w prostej drodze od komputerów - gdzie nie było żadnej potrzeby kodowania ) jako niekodowany !!!


Wraz z dalszym rozwojem CI +, ponieważ ta norma jest objęta patronatem standaryzacyjnym DVB ... będzie również wykorzystywana dla kodowania płatnej naziemnej telewizji cyfrowej ( PAY DVB-T )


Podsumowując:

Wprowadzenie standardu CI + nie powoduje jakiejkolwiek poprawy jakości obrazu lub dźwięku !!! Nie taki był cel wprowadzania tego standardu !


Wydaje się, że za wprowadzeniem standardu CI+ kryje się co najmniej parę motywów, jednak najważniejszym i głównym celem wprowadzenia CI+ były wieloletnie naciski (1.) Platform cyfrowych i (2.) Producentów sprzętu, z powodu ochrony cyfrowej zawartośc
i, a w końcu także (3) Klientów zainteresowanych możliwością odbierania kodowanych płatnych programów różnych platform cyfrowych przy wykorzystaniu różnych modułów warunkowego dostępu ( CAM ) na własnym sprzęcie !

(1a) Jak wszyscy wiemy, Platformy Cyfrowe np. Cyfra+ patrzą przez palce na rozdzielanie uprawnień karty ( splittery ) lub nawet transmisję strumienia ... ale dopóty, dopóki robicie to Państwo w domu, dla celów nazwijmy to edukacyjnych ! :-) Natomiast jest prawdą, że Operatorzy rzeczywiście ponoszą wymierne straty poprzez fakt relatywnie łatwego dostępu do odszyfrowanego strumienia na styku CAM / odbiornik i dalszą, piracką retransmisję strumienia poprzez np. Internet.

(1b ) Od dawna obowiązuje dyrektywa unijna nakazująca umożliwienie dostępu Klientom do zawartości programowej, za pośrednictwem innych niż oferuje Platforma odbiorników ( dyrektywa o możliwości wyboru ). Do tej pory Platformy skutecznie torpedowały te nakazy tłumacząc się niebezpieczeństwem piractwa na skalę "przemysłową" i poniekąd miały rację ( przynajmniej od strony technicznej )

(2) Producenci sprzętu od lat chcą produkować sprzęt ( ich interes w końcu ) obsługujący przy wykorzystaniu modułów CAM różnych Operatorów i różne systemy kodowania - ale niezależnie od komplikacji systemu kodowania - jak już wcześniej napisałem - i tak dostępny był czysty materiał - na styku moduł /odbiornik - tak więc dzięku CI + nastał wreszcie czas, aby interesy Klienta były chronione ( możliwość wyboru sprzętu i/lub wyboru modułu ! ), interesy Operatora ( pełne zabezpieczenie zawartości na każdym etapie ! ) i interesy Producentów sprzętu także ( dajcie nam wreszcie jakiś bezpieczny dla Was standard, a my się do niego dostosujemy)


Wstępne wnioski:


- moduły działają tylko w urządzeniach z kieszeniami CI+, nie posiadają trybu "legacy" ( dziedzictwo ), jak obecne już na rynku moduły nCAM HD - czyli nie są wzajemnie kompatybilne  ani na poziomie sprzętowym ( hardware ) ani programowym ( software ) !!!!


- moduły działają tylko z kartami Cyfry + z którymi zostały zaoferowane, dokładnie tak jak odbiorniki Sagemcom DSI87.


- moduły te nie działają ze splitterami kart, ale to akurat może się zmienić, bo producenci będą poprawiać oprogramowanie.


- nie będzie wymiany starych CAM CYFRY+ (aktualizacja 4 i 11) na nowe, ponieważ nowe CAM-y i tak nie są kompatybilne ze starszymi odbiornikami cyfrowymi bez CI+
.

Przerobione stare moduły Cyfry ( dostępne na Allegro ) będą działać najwyżej do końca roku - a w każdym razie do momentu uruchomienia wszystkich mechanizmów szyfrowania dostępnych w standardzie CI+


Głównym przeznaczeniem nowych modułów CI+ CAM CYFRY+ mają być telewizory z gniazdami CI+ oraz wybrane modele odbiorników cyfrowych HD z CI+. Potwierdzono już działanie nowego modułu, m.in. w tunerach TechniSat TechniStar S2, telewizorach Loewe, Samsung i Sony z gniazdami CI+ i z wbudowanymi tunerami DVB-S2.

Po umieszczeniu w kompatybilnym urządzeniu pierwsza inicjalizacja trwa około 1 minuty, później moduł uruchamia się szybciej. W sprzęcie niekompatybilnym zgłasza komunikat "Nieobsługiwany typ odbiornika".

Wersja oprogramowania: 07.00.50.00.03.00
Wersja hardware: 01000102

I na koniec : nie pytajacie nas Państwo o parowanie kart Cyfry +. Jak powszechnie się mówi : nieoficjalne źródła twierdzą, że parowania kart CYFRY+ z nowymi modułami CI+ na razie nie przewiduje się. Dla jasności : tego typu decyzja to decyzja strategiczna, która jeśli zapadnie, to na najwyższym paruosobowym zapewne szczeblu wtajemniczenia i nie wierzę w żadne tzw. żródła nieoficjalne ... tego po prostu nie wie nikt ! z Właścicielami Platformy włącznie. Po prostu, takie decyzje nie są podejmowane ad hoc - a implikacji różnego rodzaju ( w tym finansowych ) jest zbyt wiele jak na dzisiaj. W perspektywie jednak paru lat - o ile na rynku nie wyrośnie znikąd - zupełnie nowy gracz, poza Polsatem i połączoną ostatecznie Platformą NC+ , sparowanie kart z modułami CI+ wydaje się logicznym krokiem ... ale na dzisiaj - co podkreślam - nie ma to sensu i spekulowanie na ten temat jest to prostu wróżeniem z fusów !!!

  przypadek trzeci :

Telewizory klasy wyższej lub w zasadzie wszechstronne multimedialne kombajny telewizyjne wyposażone we wbudowane zestawy tunerów do odbioru najrozmaitszych sygnałów, które wymagają modułów dostępu warunkowego do ofert różnych Operatorów płatnej Telewizji, takich jak Cyfra + , Cyfrowy Polsat czy TNK HD. Przykładem może tu być 46' odbiornik TechniSat HDTV 46 - 100Hz wyposażony nie tylko w podwójny tuner analogowej TV, ale także podwójne tunery DVB-S, DVB-T, DVB-C, a nawet tuner radiowy z zakresem UKF ! Jeśli dodamy do tego dysk 500 GB ( cyfrowy magnetowid ) oraz sloty kart i dwa złącza na moduł CI to w zasadzie możemy odbierać i nagrywać wszystko co oferuje współczesna technika w zakresie telewizji ... więcej tu lub kliknij na obrazek poniżej i pobierz PDF  z pełnym opisem (6,47MB )


 

Jeśli mamy jednak sprawny telewizor kineskopowy starego typu :

 

1. Podłącz antenę do dekodera

2a. Połącz telewizor i dekoder kablem SCART

3. Podłącz wszystkie urządzenia do zasilania sieciowego.

4. Włącz telewizor i dekoder. Odczekaj około minutę, aż włączą się urządzenia.

5. W telewizorze lub na pilocie telewizora wybierz źródło obrazu na złącze SCART ( klawisz z opisem AV lub Source )

UWAGA ! W większości przypadków po włączeniu pilotem podłączonego do TV dekodera STB nastąpi to automatycznie !

 

Jeśli mamy telewizor LCD albo plazmowy, ale nasz telewizor w ogóle nie ma tunera DVB-T obsługującego kodowanie MPEG-4 lub ma tuner MPEG-2 ( czyli został kupiony 2 lata temu - albo być może został kupiony w Niemczech ) to mamy parę wariantów rozwiązania tego problemu, ( na razie na schemacie połączeń poniżej zwróć uwagę na dekoder STB DVB-T - pierwsze urządzenie pod telewizorem - niebieska strzałka )

 

WARIANT 1. Musimy dokupić zewnętrzny dekoder np. Technisat Digyboxx T4  lub tuner Ferguson Ariva T50 ( większy wybór po kliknięciu na obrazki ). Są to urządzenia podobne do odbiorników ( tunerów ) SAT które musimy podłączyć do odbiornika TV kablem scart lub HDMI i obsługiwać osobnym pilotem.

 

Tuner DVB-T TELE System TS6511HD do odbioru sygnału w standardzie High Definition

WARIANT 2.  pośredni - poniższe urządzania wpinamy w gniazdo SCART z tyłu naszego telewizora - w ten sposób unikamy ustawiania obok TV kolejnego pudełka - tuner HD-301 wyposażony jest w transmiter podczerwieni - dzięki któremu możliwe będzie obsługa dołączonym pilotem ( szczegóły po kliknięciu na obrazki ). Oczywiście, możemy korzystać z dobrodziejstw cyfrowego przekazu po podłączeniu kabla HDMI.

 

 

kliknij na obrazek poniżej i pobierz pliki do obsługi komputera PC

 

 

WARIANT 3. Możemy skorzystać z tunera DVB-T, który jest wbudowany w inne urządzenia podłączone do telewizora - na przykład: Opticum XTS703p combo dekodera telewizji satelitarnej COMBO czyli urządzenia które zapewni nam odbiór programów TELEWIZJI CYFROWEJ z satelity i anteny naziemnej. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest obsługa tym samym pilotem kanałów sat i cyfrowej telewizji naziemnej !

Poniżej, najbardziej chyba popularny na europejskim rynku dekoder combo firmy Ferguson Ariva 120. Jego starszym bratem jest wersja z wejściem na moduł CAM - Ferguson Ariva 220 Combo.

Zapewnia naprawdę dobrą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Wbudowany czytnik kart jest dwusystemowy ( obsługuje Cyfrę + w wersji SD oraz HD a także TNK w wersji SD )

Odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (High Definition) oraz SD ( Standard Definition )

 

Obsługa dźwięku Dolby Digital AC3 oraz Dolby Digital Plus (EAC3) - ważne !


Skalowanie sygnału PAL do rozdzielczości 720p lub 1080i
Obsługa 32 programowalnych timerów
Oddzielne listy kanałów ulubionych, TV i Radio


Funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów wg. Operatora ( Fast Scan ) - ważne !

Obsługa teletekstu i napisów ekranowych

Obsługa DiSEqC 1.0, 1.1, Unicable oraz DiSEqC 1.2, USALS
Obsługa standardów MPEG-2, MPEG-4, MPEG-4 AVC/H.264

Ariva 120 Combo zbudowana jest w oparciu o zaawansowaną jednostkę główną (procesor) ALI. Wydajny specjalizowny procesor M3602B (333MHz) współpracujący z pamięciami DDR zapewnia najwyższą dostępną jakość dźwięku DolbyDigitalPlus i obrazu cyfrowego w wysokiej rozdzielczości HD.

na panelu tylnim znajdziesz :

1 x HDMI z zabezpieczeniami HDCP
LAN (RJ45), USB 2.0, RS-232
2x RCA (Cinch) analogowe audio
Optyczne cyfrowe wyjście audio
1 x SCART
Złącze IEC do anteny naziemnej DVB-T - z przelotką
Złącze F do anteny SAT - z przelotką

Combo to centrum domowej rozrywki dzięki USB z możliwością nagrywania, timeshift oraz obsługą MP3, OGG, FLAC, JPEG, MPEG, MKV. PORT USB jest przygotowany do funkcji PVR - czyli nagrywania na zewnętrzny dysk twardy ( z własnym zasilaniem ) lub na pendriva !

 

 

poniżej cyfrowy dekoder combo ( SAT + NTC ) telewizji na kartę TNK HD 2850 ST

 


Telewizję DVB-T możemy również oglądać za pomocą komputera, może być to zarówno pecet, jak i miniaturowy netbook. Jedynym warunkiem jest posiadanie tunera DVB-T. Urządzenia te nie są drogie i mogą występować w postaci klucza USB przypominającego pendrive lub karty rozszerzeń do komputera stacjonarnego. Jakość obrazu telewizyjnego w tym przypadku nie zależy od urządzenia, większy wpływ ma oprogramowanie, które odpowiedzialne jest za dekodowanie sygnału. Jeśli mamy starszy tuner DVB-T (na przykład wbudowany w notebook), często za pomocą prostej aktualizacji możemy sprawić, żeby poprawnie działał w Polsce. Aktualnie w sprzedaży pojawia się coraz więcej tunerów DVB-T. Większość urządzeń, niezależnie od producenta, ma podobną funkcjonalność. Niestety w polskich warunkach zalecamy podłączenie do zewnętrznej anteny TV, ponieważ zazwyczaj dolączane do zestawu miniaturowe anteny prętowe nie spełnią swojego zadania.

 

  Antena do DVB-T


Instalacja antenowa, której używamy do odbioru analogowej telewizji naziemnej, teoretycznie powinna umożliwić nam również oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Wyjątkiem, będą zapewne stare, popularne anteny siatkowe, wyposażone w zbyt mocne szerokopasmowe wzmacniacze. W ich wypadku wzmacniacz zwiększy bowiem poziom sygnału nie tylko telewizji cyfrowej, ale wszystkich fal radiowych o podobnych częstotliwościach, co może uniemożliwić zdekodowanie właściwego sygnału. Mówiąc po prostu sygnał zbierany z anteny siatkowej to śmietnisko wszystkich zebranych i nadmiernie wzmocnionych sygnałów bez względu na ich widmo.

 

 

Pojawiająca się na ekranie telewizora pikseloza czy mozaikowanie obrazu wcale nie musi oznaczać, że sygnał jest za słaby !  Wręcz przeciwnie, w sporej ilości przypadków są to typowe efekty przesterowania wzmacniacza antenowego ( ta sytuacja występuje zwłaszcza w przypadku stosowania popularnych anten siatkowym ze zbyt mocnym wzmacniaczem ) Dla odbioru analogowego przesterowanie nie jest tak istotne, dla MPEG2 (czeskie multipleksy) również, dla MPEG4 tego typu zniekształcenia są już niedopuszczalne. Różnica między MPEG2 a MPEG4 to nie tylko inny algorytm kodujący, to także zupełnie inny system modulacji i inny charakter widma sygnału.

 

 

Korzystając z okazji odpowiemy tu na często zadawane pytania, na temat podziału sygnału cyfrowego DVB-T z jednej anteny na parę odbiorników ( np. dwa, trzy lub więcej telewizorów ). Podstawowe sposoby sumowania, a następnie rozdziału sygnałów, opisaliśmy już w dziale REALIZACJE, jednak dla jasności sytuacji raz jeszcze podkreślamy, że w zdecydowanej większości przypadków rekomendujemy w tym przypadku rozdzielacze aktywne.

Przyczyna jest dość prosta: jak już wiemy, jedną z podstawowych cech telewizji cyfrowej jest fakt, że w zamian za to, że obraz cyfrowy jest idealnej jakości, to jednak dzieje się tak w dość wąskim przedziale tolerancji, czyli, przy zbyt słabym sygnale na kolejnym odbiorniku, nie będzie w ogóle obrazu, czyli czarna dziura, ale przy zbyt wysokim poziomie sygnału ( przesterowanie ) będzie dokładnie tak samo - czyli również będziemy mieli tylko czarny obraz, a jak wiemy, w telewizji analogowej obraz na kolejnym odbiorniku bywał co najwyżej zaśnieżony.

Dlatego właśnie musimy użyć aktywnego ( z własnym zasilaniem i wzmacniaczem kompensującym straty na złączach i kablu) rozgałęźnika ARS-113K   np. do rozdziału sygnału kablówki lub przy korzystaniu z instalacji zbiorczych. Aktywny rozdzielacz sygnałów ARS-113K służy do podziału sygnałów TV w zakresie częstotliwości 110MHz do 862MHz. Umożliwia podłączenia 2 lub 3 odbiorników do istniejącej instalacji bez pogarszania jakości odbioru ( czytaj: na kolejnym odbiorniku pojawi się cyfrowy obraz a nie czarny ekran )

Nieco inna sytuacja występuje wtedy gdy jednocześnie potrzebujemy zasilić wzmacniacz płytkowy wbudowany w puszkę antenową. Rozgałęźnik aktywny ze wzmacniaczem ARS113Z stosujemu właśnie do anten naziemnych wymagających zasilania do przedwzmacniacza czyli tzw. płytki antenowej ( Uwaga ! nie dotyczy to oczywiście symetryzatora anteny pasywnej ) Aktywny rozdzielacz sygnałów ARS-113Z stosowany jest jako wzmacniacz abonencki do podziału sygnałów TV i radiowych do kilku lub kilkunastu odbiorników bez pogarszania jakości obrazu.

 

Odpowiednie dla Twoich potrzeb, przykładowo opisane na obrazku powyżej przewzmacniacze antenowe, możesz sobie dobrać zaglądając na naszą stronę do działu Przedwzmacniacze

Jeśli założymy, że masz prawidłowo dobraną antenę o właściwym ( dużym ) zysku i w razie potrzeby, z odpowiednio wzmocnionym sygnale, to możesz również, korzystając z odpowiednich wyjść, pokusić się o dodatkowe rozgałęzienie sygnału DVB-T rozgałęźnikiem pasywnym na kolejne np. trzy lub większą ilość odbiorników. Jednak, gwoli ścisłości, bez pomiarów sygnału po prostu nie polecamy takiego rozwiązania. W przypadkach wymagających dostarczenia sygnału do dużej ilości odbiorników, najtańszym jednak rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług naszych Instalatorów, którzy oprócz wiedzy i doświadczenia mają niezbędne przyrządy pomiarowe !

Televes 3 WAYS 9dB 4532 rozgałęźnik 1x3

 


Jednym z teoretycznych dobrodziejstw naziemnnej telewizji cyfrowej będzie w przyszłości możliwość odbioru sygnału za pomocą niewielkiej magnetycznej anteny (często dołączanej do kart telewizyjnych komputera) lub wewnętrznej czy zewnętrznej anteny panelowej (na przykład antena DA6000) Niestety, w naszych warunkach, ze względu na bardzo słabe pokrycie terytorium kraju siecią nadajników naziemnych będzie to jeszcze przez długi czas niemożliwe.

Przypomina to nieco sytuację z początków funkcjonowania sieci telefonii komórkowej, jednak w przypadku DVB-T, nie ma niestety tak klarownej komercyjnie sytuacji Nadawców, jak było to w przypadku budowania sieci GSM, co znaczy po prostu, że nie za bardzo wiadomo, kto miałby zapłacić za budowę infrastruktury nadawczej i na jakich warunkach !


Tak więc dla osób mieszkających z dala od nadajników, a będzie to większość populacji kraju, (za wyjątkiem wielkich aglomeracji miejskich) niezbędna będzie antena kierunkowa. Generalnie jednak, na szczęście, zasięg sygnału cyfrowego powinien być lepszy niż analogowego, ponieważ jest on mniej wrażliwy na szumy i zakłócenia. W ekstremalnych wypadkach, kiedy znajdujemy się na skraju zasięgu DVB-T, będziemy potrzebować lepszej anteny. Prawidłowy odbiór mogą nam zapewnić nieco większe konstrukcje kierunkowe wyposażone w specjalny wzmacniacz. Są one, niestety, sporo droższe ( kosztują ponad 200 złotych).

W większości przypadków znakomitym rozwiązaniem, zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorowych jest kombinacja anteny szerokopasmowej i kierunkowej, jaką jest antena rodziny DIGITmax HD ASR-860 tzw. reflektorowa, której zaletą jest prostota montażu i ustawienia, a także szerokie pasmo odbieranych częstotliwości, co oznacza że jedną anteną załatwiasz odbiór pełnego pasma sygnałów telewizyjnych oraz radiowych ( przejdź do działu -> anteny naziemne )

Jeżeli jednak wydałeś sporo pieniędzy na wysokiej klasy telewizor cyfrowy i zależy Ci na idealnym odbiorze sygnału, niezależnie od Twojej lokalizacji to polecamy profesjonalne anteny TELEVES, a zwłaszcza inteligentną antenę Televes DAT HD MIX, która została specjalnie opracowana dla naziemnej telewizji cyfrowej, a szczególnie HDTV. Antena ta w opisach i katalogach określana jest jako "inteligentna". Jej "inteligencja" bazuje na opatentowanej technologii "BOSS TECH" (Balanced Output Signal System), która automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego. Televes zastosował w tej antenie swoje trzy europejskie patenty, które m.in. mają bronić tej anteny przed chińskimi podróbkami i gwarantowac najwyższą jakość odbioru. Antena jest produkowana z elementów metalowych wykonanych z ocynowanego stopu aluminium. Plastikowe elementy w kolorze żółtym i białym wykonano z wysokoudarowego tworzywa ABS odpornego na zmiany tempertury i promieniowanie UV ( z tego samego z którego wykonuje się się zderzaki samochodowe). Całość oczywiście przebadano i certyfikowano we własnym laboratorium w Santiago de Compostella. Antena wygląda dość nietypowo, bo ma trzy różnej długości asymetryczne direktory. Otóż drogą żmudnych symulacji komputerowych zbadano, że nadajnik który jest zwykle wyżej od anteny odbiorczej, promieniuje tak naprawdę po skosie, w stosunku do horyzontalnie ustawionej anteny, tak że lepiej jest lekko podnieść "zwykłą" antenę do góry, a wtedy dopiero różnej długości direktory wyrównują się na końcu anteny. W tym przypadku osiąga się więc bardzo dużą tolerancję ustawiania anteny, podobnie jak w przypadku anten szerokopasmowych, zachowując jednocześnie wszystkie zalety precyzyjnej anteny kierunkowej !  Poprawia to znacznie jakość odbioru przez wyeliminowanie szumów i odbić od strony ziemi.

 

NOWOŚĆ !!! NOWOŚĆ !!!

 

Polska odpowiedź na "inteligentną" konstrukcję f-my TELEVES

Wreszcie doczekaliśmy się nowej anteny firmy Telkom-Telmor. Antena DIGIT Optima IQ która oparta jest na najnowszej technologii IQ, jakiej nie spotkamy w innych antenach ( wyjątkiem są anteny Televesa z technologią BOSS ) więcej ... kliknij na poniższy obrazek


Zamieniając telewizję analogową na cyfrową, w pierwszej kolejności powinniśmy jednak sprawdzić naszą instalację antenową - zarówno solidność zamontowania masztu i obejm, jak i stan przewodu antenowego (czy nie jest przetarty lub czy czynniki atmosferycznie nie uszkodziły izolacji przewodu i połączeń przy antenie). Generalnie, zalecamy kontrolę i w  większości przypadków wymianę przewodów antenowych. Jest to podstawa wszelkich późniejszych działań umożliwiających poprawny odbiór NTC !

Zmiana sposobu nadawania sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy przeprowadzana jest etapami - najpierw uruchamiane są nadajniki DVB-T, a dopiero po okresie przejściowym wyłączane są nadajniki telewizji analogowej. Kanały w telewizji cyfrowej nadawane są w pakietach - tak zwanych multipleksach. Docelowo w Polsce ma działać osiem multipleksów. Ponieważ częstotliwości większości z nich pokrywają się z obecnie działającą telewizją analogową, wszystkie będzie można uruchomić dopiero po jej całkowitym wyłączeniu. Wyłączenie tradycyjnej telewizji ma nastąpić nie później niż 31 lipca 2013 roku.


Aktualnie proces wdrażania cyfrowej telewizji obejmuje uruchomienie dwóch multipleksów: MUX2 (z programami Polsat, TVN, TVN7, TV Puls i TV4) oraz MUX3 (z programami TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura i TVP Historia). Uruchamianie obydwu multipleksów przebiega niezależnie, według ustalonego harmonogramu. We wrześniu 2010 roku rozpoczął się pierwszy etap wdrażania MUX2, w którym rozpoczęto emisję kanałów wchodzących w skład tego multipleksu z nadajników radiowo-telewizyjnych w Poznaniu (Śrem), Warszawie (PKiN i Raszyn), Zielonej Górze (Jemiołów) oraz w Żaganiu (Wichów). 31 grudnia 2010 roku do miejsc, w których można oglądać kanały DVB-T z multipleksu MUX2, dołączyły Gdańsk (Chwaszczyno), Piła (Rusinowo), Płock (Rachocin), Rzeszów (Sucha Góra), Siedlce (Łosice), Szczecin (Kołowo), Wisła (Skrzyczne).


  
Radiowo Telewizjne Centrum Nadawcze w Chrzelicach - 190 m. maszt nadawczy.

Współrzędne : 50°29'43"N 17°43'45"E

zdjęcie po prawej: TP Emitel


Te 12 nadajników zapewni dostęp do cyfrowej telewizji 35 procentom Polaków. Kolejne etapy wdrażania MUX2 wyznaczono na 30 kwietnia 2011 roku (etap 3), 31 lipca 2011 roku (etap 4) oraz 31 grudnia 2011 roku (etap 5). Etapy te mają zapewnić pokrycie sygnałem telewizji cyfrowej 94 procent terytorium Polski. Zakończenie prac związanych z uruchomieniem MUX2 planowane jest na 31 grudnia 2013 roku.

Uruchamianie cyfrowej emisji kanałów telewizji publicznej (MUX3) przebiega znacznie wolniej niż w przypadku programów z drugiego multipleksu. Od 27 października telewizyjne Wiadomości w wersji cyfrowej obejrzeć mogą osoby mieszkające blisko nadajników: Gdańsk (Chwaszczyno), Iława (Kisielice), Piła (Rusinowo), Płock (Rachocin), Poznań (Śrem), Siedlce (Łosice), Szczecin (Kołowo) oraz Warszawa (PKiN i Raszyn). Kolejne etapy nieznacznie rozszerzą obszar objęty obecnym zasięgiem. Według planów pokrycie obszaru całego kraju (98 procent) nastąpi dopiero w kwietniu 2014 roku. Łatwo zauważyć, że daty zakończenia prac przy wdrażaniu obu multipleksów są bardziej odległe niż termin wyłączenia analogowej telewizji. Czy jest więc możliwość, że do naszych domów może nie docierać wcale sygnał telewizyjny? Instytucje odpowiedzialne za nadzór nad cyfryzacją telewizji (między innymi UKE) zapewniają, że do takiej sytuacji nie dojdzie, choć nie podają szczegółów uniknięcia braku dostępu do telewizji przez niektórych obywateli.


Warto dodać, że pierwszy multipleks, w którym jeszcze do niedawna znajdowały się programy Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2 i TVP INFO) przestał być nadawany. Aktualnie nadawane są dwa multipleksy MUX2 i MUX3.

Na pierwszym z nich znajdziemy kanały komercyjnych stacji, na kolejnym zaś publicznego nadawcy TVP. Po wyłączeniu telewizji analogowej zostanie również uruchomiony MUX1. Kanały dostępne w tym multipleksie zostaną wyłonione w konkursie. Obecnie trwają jeszcze konsultacje w sprawie ostatecznego kształtu zawartości multipleksów (MUX1, MUX3), nie jest jeszcze ustalone, czy kanały telewizji publicznej nadawane będą tylko na jednym czy na obydwu multipleksach.

 

Najbardziej aktualne informacje nt. harmonogramu

wdrażania NTC  dostępne są na stronach : 

10 mitów o naziemnej telewizji cyfrowej

źródło: SAT Kurier 5/2011 str. 37 by Janusz Sulisz

 

Mit nr 1
Telewizja cyfrowa jest... drogaNaziemna telewizja cyfrowa nie jest droga dla jej odbiorcy , bo wymaga jedynie jednorazowego zakupu odbiornika DVB-T lub telewizora z wbudowanym tunerem - koniecznie MPEG-4. Dodatkowo, za DVB-T nie ma abonamentu, tak jak w przypadku platform satelitarnych czy sieci kablowych! Zamiast jednego kanału analogowego jest 7-8 kanałów cyfrowych i to w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Tuner zewnętrzny DVB-T kosztuje od 100 zł do 249 zł z tendencją zniżkową. Można zatem spokojnie uznać nieprawdziwość stwierdzenia, że telewizja cyfrowa jest droga.


Mit nr 2
Telewizja cyfrowa kojarzy się z satelitąPonieważ cyfrowe kanały od lat były znane z odbioru drogą satelitarną, a mniej z telewizji kablowej czy naziemnej, to Polacy mają fałszywe mniemanie, że istnieje wyłącznie satelitarna telewizja cyfrowa i to z abonamentem. Wskutek braku informacji o starcie NTC w mediach i natłoku promocji pay-tv w wojnie platform satelitarnych, widzowie nie bardzo kwapią się do zakupu tunerów DVB-T.


Mit nr 3
Telewizja cyfrowa wymaga dodatkowego dekodera i będzie kodowana


Na razie, naziemna telewizja cyfrowa w MPEG-4 w Polsce nie będzie kodowana (a więc nie będzie płatna - bzdura!). Jeśli kiedyś będzie miejsce (wolne kanały w paśmie naziemnym) na płatne pakiety DVB-T, to zostanie wybrany operator i system kodowania. Dopiero wtedy trzeba będzie się martwić, a raczej operator będzie się musiał martwić o to, jak przyciągnąć abonentów. Tuner DVB-T (nazywany też niesłusznie dekoderem) jest konieczny tylko wtedy, gdy nie ma się wbudowanego tunera w płaskim ekranie.


Mit nr 4
Telewizja cyfrowa zawodzi przy gorszej pogodzie - czarny obraz


NTC w MPEG-4 faktycznie może mieć problem z pogodą (czarny obraz). Podobnie jak satelitarna telewizja w kompresji, jest w pewnym sensie uzależniona od opadów (akurat naziemna w DVB-T dużo mniej niż satelitarna DVB-S/DVB-S2). Do tego, gdy będzie gęste pokrycie sygnałem multipleksów DVB-T z nadajników, to odbiór będzie możliwy nawet na kawałku kabla koncentrycznego. Wtedy o czarnym obrazie nie będzie mowy, nawet przy obfitych opadach śniegu, podczas gdy z satelity może być gorzej.


Mit nr 5
Do końca analogu daleko - poczekamy - zobaczymy


Przejście z analogowego do cyfrowego odbioru naziemnego jest nieuniknione - stanie się to w 2013 roku, choć w niektórych rejonach Polski szybciej. Nie ma na co czekać - tunery DVB-T potanieją, ale nie aż tyle, by czekać do samego końca, gdy nastąpi wyłączenie analogu, a na droższy odbiór płatnych kanałów z satelity lub kablówki pozwolą sobie bogatsi.


Mit nr 6
Trzeba dokupić drogi... cyfrowy telewizor


Naziemną telewizję cyfrową można oglądać na każdym telewizorze , choćby najstarszym Rubinie czy Jowiszu, pod warunkiem zakupu zewnętrznego tunera DVB-T, który można podłączyć po kablu Scart lub kablu antenowym - niekoniecznie tylko po HDMI. Nie ma jakichś cudownych telewizorów cyfrowych, a do tego na razie w DVB-T nie będzie kanałów HDTV. Owszem, są taniejące w oczach, zwykłe, płaskie ekrany (LCD, LED i plazmy), które na ogół już mają wbudowany tuner DVB-T/MPEG4. Staje się to standardem, i nie należy mieć obaw, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.


Mit nr 7
Oferta naziemnej cyfrówki jest uboga


Fakt, że oferta DVB-T w Polsce jest uboga, wręcz marniutka w porównaniu do setek kanałów cyfrowych z satelity lub kabla, nie mówiąc o Internecie. Pamiętać jednak należy, że to nic nie kosztuje, więc coś za coś. Do tego 8 kanałów w jednym mux pomnożone przez 2-3 multipleksy daje już 24 kanały, podczas gdy w analogu jest 3-6 kanałów. To taka tania alternatywa do drugiego pokoju czy sypialni. Oferta NTC będzie rozwijana w miarę czasu i wdrażania DVB-T w Polsce. Wiele kanałów będzie tworzonych z myślą o NTC (TV 6 czy TV Puls 2) - oferta się poprawi, bo sami nadawcy w końcu zrozumieją, że to przyszłość i musi być rywalizacja w tym segmencie.


Mit nr 8
Marny zasięg, specjalna antena i droga instalacja


Wieczne testy DVB-T, zmiany projektów i pomysłów, brak jednej solidnej koncepcji i "cyfryzatora Polski" zniechęciły polskich widzów. Do tego zasięg nadal jest marny - brak chęci przyspieszenia cyfryzacji. Polacy często uważają, że wymagane są specjalne, duże anteny naziemne, specjalne instalacje kablowe i trzymają się za kieszeń, bo nic o tym nie wiedzą. Gdy dotrze do nich, że to coś taniego, dobrego, a sąsiad lub rodzina będą mieli DVB-T w domu (pokażą, o co chodzi), to przestaną narzekać na zasięg, bo ten się poprawi. Potanieją tunery i anteny dla DVB-T (będą mniejsze, bo zasięg będzie lepszy). Koszty spadną przy zwiększonym zainteresowaniu. Mit sam zniknie wraz z rozwojem DVB-T w kraju, a za kilka lat wszyscy zapomną o tych problemach.


Mit nr 9
Analogowi nadawcy opóźniają naziemną tv cyfrową


To fakt, że nadawcy analogowi zrobili wszystko, by opóźnić wejście DVB-T. Wynikało to z tego, że wszyscy mieli własne platformy lub zyski z płatnej telewizji. Teraz już nie ma odwrotu od DVB-T, i nadawcy analogowi próbują utrzymać swój monopol na reklamy z segmentu naziemnego, nie zdając sobie chyba sprawy, że kanały tematyczne z ich własnych platform przejęły znaczną część reklamowego tortu. Segment DVB-T powinien być dla nich nowym polem zarobku, pod warunkiem objęcia badaniami oglądalności, niejako zastępując analogowy przekaz.


Mit nr 10
Telewizja cyfrowa to "przystawki" i "małe, czarne skrzynki"


Słownictwo stosowane przy okazji publikacji lub w programach telewizyjnych woła o pomstę do nieba - powstały jakieś dziwolągi, typu "przystawki" (tylko w Hiltonie!) lub "małe, czarne skrzyneczki" (zapewne tajemnicze ?). Brak kampanii informacyjnej ze strony analogowych nadawców, KRRiT/UKE i rządu doprowadził do powstania takich mitów - czas to naprawić.


Tematowi cyfryzacji telewizji naziemnej poświęciliśmy wiele miejsca w drukowanym i internetowym wydaniu SAT Kuriera, w tym także pierwszą okładkę wydania 4/2011. Skoro nie ma prostej i szybkiej ścieżki dla cyfryzacji, to nie ma też pieniędzy na edukację o tym. Nam za 10 mitów o naziemnej telewizji cyfrowej kasy nie dadzą, medalu też nie ! Mimo tego uznaliśmy, że warto informować o darmowym dostępie do coraz większej liczby kanałów NTC.

 

Uwaga - zanim wezwiesz pomoc !

 

W przypadku problemów z odbiorem programów satelitarnych lub naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T ( brak niektórych kanałów, zwłaszcza HD, zaników obrazu lub dźwięku itd, zanim wezwiesz Instalatora lub sam zaczniesz sprawdzać poprawność działania instalacji antenowej - sprawdź najpierw czy masz aktualną wersję oprogramowania dekodera, a następnie zawsze dokonaj ponownego przeszukania kanałów satelitarnych i/lub naziemnych !

 

Zawsze wyrażaj zgodę ( potwierdzenie OK ) jeśli Twój dekoder wyświetli na ekranie zawiadomienie o dostępności nowego oprogramowania !

Wyłącznie najnowsze ( w przypadku Cyfry +, aktualne wg. poniższego wykazu ) wersje oprogramowania Twojego dekodera zapewniają poprawny odbiór wszystkich wykupionych przez Ciebie kanałów satelitarnych !

 

Poniższy link przeniesie Cię na strony Operatora gdzie znajdziesz najnowsze wersje oprogramowania oraz terminarz aktualizacji !!!

Oprogramowanie dekoderów Cyfry +

Aktualne wersje oprogramowania dekoderów (aktualizacja z dnia 28-11-2011)

W przypadku dekoderów z tzw. wolnej sprzedaży, czyli nie pochodzących z oferty Operatorów ( np. Technisat, Ferguson, Globo Opticum i wszystkich pozostałych ), zawsze i systematycznie sprawdzaj dostępność plików aktualizacji programowych na stronach internetowych Producentów. ( adresy znajdziesz w instrukcjach obsługi )

 

 

Napisz recenzję produktu który kupiłeś lub opisz swoją instalację. Jeśli nasz Poradnik okazał się przydatny, będziemy bardzo wdzięczni

za wpis do Księgi Gości - jeśli nie, to tym bardziej !

Chcemy wiedzieć, co musimy poprawić :-)

 

ankieta

ANKIETA


Dane ankietowanego
 
1. Podaj swój email

Jesteśmy bardzo zainteresowi opinią Państwa, zwłaszcza na

temat przydatności naszego Poradnika ! Będziemy

wdzięczni za wszelkie uwagi !

Pytania ankiety
 
1. Jak podoba Ci się nasza strona ?
  bardzo dobra
  przeciętna
  słaba
2.Wymień wady i zalety naszej strony ( napisz jej krótką recenzję )

Wysłanie ankiety przeniesie cię na stronę z jej wynikami !

    

 

Zapraszamy na perfekcyjnie przygotowane strony :

www.cyfrowydoradca.pl

Jest to organizacja dostarczającą bezstronne informacje o procesie

uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Pomaga w wyborze odpowiednich urządzeń

do odbioru telewizji cyfrowej.

 

( kliknięcie na ruchome banery poniżej przeniesie Cię na strony cyfrowydoradca.pl )

 

Thank you for visiting

www.poradnik.aid.pl

All Rights Reserved

by marwal 2011

Informacja o wyłączeniu z odpowiedzialności. Informacje i związane z nimi materiały publikowane na tych stronach są prywatnymi opiniami autora serwisu. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej wiążącej prawnie lub technicznie porady ani rekomendacji, w rozumieniu jakichkolwiek przepisów, a zwłaszcza regulaminów świadczenia usług jakichkolwiek Instytucji bądź Firm prywatnych. Autor serwisu przykłada ogromną wagę do opublikowanych treści, ale nie bierze odpowiedzialności za to, jak wiedza w nich zawarta jest lub będzie wykorzystywana. Użytkownik serwisu podejmuje wszelkie decyzje na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wszelkie dane zawarte na stronach internetowych Poradnika mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą być uznawane za ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Wszelkie zdjęcia, rysunki, wykresy, informacje techniczne i inne dane dotyczące produktów zamieszczane na stronach internetowych Poradnika, stanowią jedynie ogólną i przykładową ich charakterystykę i mogą się różnić od rzeczywistych produktów dostarczanych przez Firmy handlowe. Przedruk niewielkich fragmentów tekstu opublikowanego na tych stronach jest dozwolony, pod warunkiem jasnego przypisania źródła w postaci bezpośredniego linku do materiału (np. http://www.poradnik.aid.pl lub http://www.poradnik.aid.pl). Niniejsze strony i ich treści stanowią własność Autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstów w części lub w całości możliwe jest po uzyskaniu zgody Autora. Oświadczam jednocześnie, że linki do innych stron internetowych, umieszczone na stronach Poradnika, nie wywierają żadnego wpływu na kształt i zawartość oryginalnych stron. Nie ponoszę więc żadnej odpowiedzialności za treść i zawartość stron, do których prowadzą linki umieszczone na niniejszych stronach. To oświadczenie zachowuje ważność dla całej zawartości stron internetowych, do których prowadzą wszelkie zamieszczone tu banery i linki.