NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA
|
*
*
Sygnał TVP1 HD z multipleksu 1 (MUX1) ruszył już 31 maja 2012 roku, czyli o jeden dzień wcześniej niż planowano. Sygnał TVP2 HD w multipleksie 3 (MUX3) wystartuje według pierwotnych planów w dniu 1 czerwca 2012 roku. To trochę późno tym bardziej, że 8 czerwca pierwszy mecz EURO 2012 , a widzowie korzystający z różnych tunerów DVB-T HD mogą mieć wiele problemów. Aktualizacja : sygnał TVP2 HD pojawił się w MUX3 po północy z 31 maja na 1 czerwca ... więcej: kliknij na napis poniżej ! TVP1 i TVP2 w jakości HD już nadaje !!!
Absolutnie podstawowym pojęciem z jakiem Państwo spotkacie się przy korzystaniu z Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest MUX. Jest to skrót od słowa multipleksowanie, a po polsku zwielokratnianie. Chodzi po prostu o to, że na jednym kanale jest jednocześnie wysyłane wiele programów, w tym samym czasie, czyli właśnie w postaci jednej paczki programów. Dla przypomnienia, w znanej Państwu do tej pory " normalnej " telewizji analogowej każdy program był nadawany na osobnym kanale ... Multipleks może być rozumiany jako pojedynczy dawny kanał telewizji w którym jednocześnie umieszczony został zestaw paru oddzielnych, telewizyjnych programów cyfrowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) i nowoczesnych sposobów tworzenia sygnału modulacji oraz wykorzystania fal radiowych.
|
Oficjalny harmonogram wdrażania MUX 1 DVB-T na opolszczyźnie - tzw. ETAP 2- do 31 maja 2012 Emisja została uruchomiona z RTCN Opole/Chrzelice na 46 kanale. ( bez zmian ) 674 Mhz ( 100 kW ERP ) 190 m n.p.m. MUX to: TVP1, TVP2 i TVP INFO, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV i TTV
Wreszcie ruszyły pierwsze testy emisji pierwszego multipleksu MUX 1 z 25 nadajników DVB-T , których uruchomienie jest planowane do 31 maja. Łącznie przekaz wystartuje do 31 maja 2012 roku z 45 nadajników NTC w całej Polsce. Sukcesywnie w ramach testów włączane będą emisje z kolejnych nadajników DVB-T . Nie podano do wiadomości szczegółowego harmonogramu z uwagi na możliwe zmiany. Jedynym pewnym terminem dla wszystkich nadajników DVB-T ujętych w drugim etapie uruchamiania przekazu MUX 1 jest 31 maja. Wykaz nadajników uruchomionych testowo 30 kwietnia:
1 czerwca TVP1 został zastąpiony przez TVP1 HD. Przestrój swój telewizor lub dekoder STB - skorzystaj z opcji - Szukanie Nowych Kanałów - jeśli jednak nowe kanały nie pojawią się na liście - będziesz musiał skorzystać z opcji - Szukanie Wszystkich Kanałów ! |
Kliknij żeby zobaczyć mapy zasięgu i harmonogram wdrażania Już nadaje w Opolu i na opolszczyźnie z nadajnika Chrzelice !!! MUX 2 DVB-T na opolszczyźnie - tzw. ETAP 4 - 31 lipca 2011 regularna emisja została już uruchomiona z RTCN Opole/Chrzelice na 34 kanale. AKTUALNIE 23 KANAŁ !!! 190 m n.p.m. MUX 2 zawiera: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
|
Kliknij żeby zobaczyć mapy zasięgu i harmonogram wdrażania Już nadaje w Opolu i na opolszczyźnie z nadajnika Chrzelice !!!
1 czerwca TVP2 został zastąpiony przez TVP2 HD. MUX 3 DVB-T na opolszczyźnie - tzw. ETAP 3 - 21 października 2011 emisja została już uruchomiona w piątek 21-10-2011 z RTCN Opole/Chrzelice na 43 kanale. AKTUALNIE 34 KANAŁ 650 Mhz (było 2,5 kW ERP AKTUALNIE 100Kw) 190 m n.p.m. MUX3 to: TVP1, TVP2, 2 kanały TVP INFO ( wersja opolska + wersja katowicka ), TVP Kultura, TVP Historia.
Przestrój swój telewizor lub dekoder STB - skorzystaj z opcji - Szukanie Nowych Kanałów - jeśli jednak TVP2 HD nie pojawi się na liście kanałów - będziesz musiał skorzystać z opcji - Szukanie Wszystkich Kanałów ! |
Uwaga ! Na podstawie wstępnych testów odbioru MUX 3 na terenie Opola i okolic, z powodu bardzo małej mocy emisyjnej nadajnika Chrzelice, zdecydowanie odradzamy podejmowanie prób odbioru MUX 3 z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju anten pokojowych lub anten zewnętrzych umieszczonych na ścianach budynków albo pod dachem budynku ( strychy ). Pomocny może się okazać lokalizator nadajników DVB-T który oferuje serwis sat-charts.eu ( ale uwaga ! znajdziesz tam tylko polskie nadajniki DVB-T). Kliknij na obrazek poniżej, lokalizator otworzy się w nowym oknie, następnie po kliknięciu w interesujące Cię miejsce na mapie, możesz wybrać interesujący Cię obszar. Wykorzystując pionowy suwak po lewej stronie mapki zmniejszamy lub zwiększamy skalę mapy oraz korygujemy położenie interesującego nas konkretnego punktu odbioru. Efektem będzie wyświetlona lista nadajników z podziałem na poszczególne multipleksy, w kolejności od najbliższego do najdalszego względem wskazanej przez nas lokalizacji. Pozycje
na liście nadajników oznaczone są jednym z trzech kolorów:
(
w zależności od warunków troposferycznych ),
Zatem jak widać niestety, w aktualnej sytuacji nie ma praktycznie żadnej możliwości odbioru na powyżej opisanych antenach, a zwłaszcza mini-antenach sprzedawanych w zestawach DVB-T do laptopów. Jedynie indywidualne anteny zewnętrzne lub systemy anten zbiorczych umieszczone na dachach budynków co najmniej 15 do 20 metrów nad poziomem gruntu ( ze szczątkową choćby widzialnością nadajnika Chrzelice ! ) zapewniają poprawny odbiór programów MUX 3. Sytuacja jest w zasadzie analogiczna do tej jaka była przy starcie w Polsce analogowej sieci telefonii komórkowych ( POLKOMTEL ). Starsi Czytelnicy Poradnika pamiętają zapewne, że tzw. zasięg był tylko w nielicznych punktach naszego miasta, a za rogatkami Opola czarna dziura była aż do Częstochowy czy Katowic. Po cyfryzacji sieci komórkowych i instalacji przekaźników sytuacja poprawiła się błyskawicznie - jednak w przypadku DVB-T sytuacja nie jest tak klarowana, bo w zasadzie nie wiadomo kto miałby za ten proces zapłacić. I w tym miejscu apel do nie płacących Abonamentu RTV - trudno oczekiwać poprawy sytuacji choćby w aspektach technicznych nadawania i odbioru, nie mówiąc już o treściach programowych, skoro spora część społeczeństwa nie widzi żadnego powodu do ponoszenia żadnych wydatków związanych z telewizją ... Dla dociekliwych : dlaczego trzeba umieścić antenę jak najwyżej ? Powodem
są fizyczne właściwości rozchodzenia się fal elektromagnetycznych
co obrazuje tzw. Strefa Fresnela (czyt.
"frenela"). W radiokomunikacji ( także w optyce ) jest
to obszar propagowania ( rozchodzenia się ) energii sygnału radiowego
znajdujący się wzdłuż linii łączącej nadajnik i odbiornik fal. Strefy
Fresnela numerowane są liczbami naturalnymi, przy czym energia propagowana
wewnątrz strefy pierwszej jest największa, a poza nią (w strefach
o indeksach większych od 1) - maleje.
Ta instalacja jest źle wykonana. Instalator nie zapewnił widoczności radiowej anten. Odbiór sygnału będzie niemożliwy.
Ta sytuacja znakomicie ilustruje problemy z odbiorem, jakie mają mieszkańcy posesji oraz właściciele domków letniskowych umiejscowionych np. w okolicach jeziora turawskiego, w mocno zalesionym terenie. Anteny umieszczone sporo poniżej linii koron drzew nie zapewniają żadnej widoczności nadajnika, a dodatkowo, w przeciwieństwie do mieszkańców miasta nie mogą raczej liczyć na odbiór z fal odbitych np. od dużej płaszczyzny budynku. W takich lokalizacjach lepszym rozwiązaniem bywa odbiór cyfrowej tv satelitarnej, pamiętać jednak należy, że również antena satelitarna musi mieć zapewnioną widoczność nieba pod kątem 32 stopni ( więcj informacji znajdziesz w dziale Montaż Anteny SAT )
Kolejny przykład źle wykonanej instalacji. Obecność przeszkód w pierwszej strefie Fresnela powoduje, że sygnał tej mocy nie będzie stabilny i okresowo może całkowicie zanikać. Poprawnie wykonana instalacja. Wzajemna widoczność anten i brak przeszkód w pierwszej strefie Fresnela. W praktyce zapewnienie czystości około 60% I strefy Fresnela gwarantuje minimalne straty mocy i poprawny, stabilny odbiór sygnały DVB-T. Mając zatem nadzieję, że przeczytałeś ( na poprzedniej stronie ) i zrozumiałeś opis skali logarytmicznej obrazującej zysk Twoje anteny, wysnujesz teraz poprawne wnioski co do wymagań montażowych. Po pierwsze : wiesz już jak ocenić antenę posługując się skalą logarytmiczną wyrażoną np. w dB, więc teraz: po drugie, wiesz już gdzie umieścić antenę, aby ten zmierzony i podany przez Producenta zysk anteny wykorzystać ! Jeszcze prościej - jeśli umieścisz nawet najlepszą i nadroższą antenę poza opisaną strefą Fresnela, to nie uzyskasz żadnego efektu ( czytaj: odbioru ). Wartości podane przez Producentów anten mówią co antena może uzyskać, a nie co praktycznie uzyskasz ( w zależności od konkretnego miejsca montażu Twojej anteny ). Idąc dalej, jeśli odbiór jest dalece niezadawalający, to również dołożenie wzmacniacza do instalacji nic lub niewiele pomoże. Po prostu wzmacniacz nie wzmocni czegoś co nie istnieje ( jeśli sygnał nie dociera do naszej anteny to nie ma po prostu czego wzmacniać ! )
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego Salonu, gdzie z przyjemnością sprawdzimy na specjalnie przygotowanych mapach Google możliwość odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Państwa lokalizacji, z dokładnością do paru metrów ( m.Opole i okolice ) oraz pomożemy dobrać antenę zapewniającą najlepszy możliwy odbiór w Państwa konkretnej lokalizacji !
UWAGA !
Użytkownicy systemów zbiorczych ( Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie Mieszkaniowe i inne systemy zbiorcze. ) Jeśli próby nastrojenia ( skanowanie automatyczne lub ręczne tunera DVB-T ) Państwa telewizora skończyły się niepowodzeniem, czyli programy nie zostały odnalezione, najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy są zablokowane kanały odbiorcze w Państwa systemie antenowym. Należy się w takim przypadku skontaktować z Administratorem budynku celem przestrojenia lub wymiany zwrotnicy antenowej. Blokowanie nieużywanych ( do tej pory ) kanałów odbiorczych w systemach zbiorczych jest jak najbardziej normalną praktyką stosowaną celem uniknięcia niepożądanych zakłóceń interferencyjnych.
Najczęściej jednak w blokach wyposażonych w instalację AZART konieczne będzie zastosowanie tzw. przemienników częstotliwości, a następnie wzmacniaczy, które to urządzenie same w sobie nie stwarzają żadnych problemów, natomiast najpoważniejszą przeszkodą w odbiorze DVB-T jest stara instalacja, czyli po prostu stare przewody ( na ogół cienkie 30 - 40-letnie o niewiadomych już właściwościach ! ) i sama szeregowa topologia instalacji, która zbudowana jest tak że w każdym pionie wysokiego budynku jest np. 20 do 30 połączonych szeregowo gniazd przelotowych. ( więcej : zajrzyj do działu Realizacje )
Jeśli nie odbierasz w ogóle, lub masz problem z odbiorem programów Naziemnej Telewizji cyfrowej DVB-T, a jesteś mieszkańcem Spółdzielni Mieszkaniowej i użytkownikiem sieci AZART koniecznie zajrzyj do działu: Przemienniki - wejdziesz kliknięciem na pasku zakładek na górze każdej ze stron Poradnika.
|
Również w Opolu i na opolszczyźnie z czeskich nadajników ! Czeski MUX1 DVB-T z nadajnika JESENIK Praděd ( PRADZIAD ) na : 36 kanale 594 Mhz ( 100 kW ERP ) 1490 m n.p.m. W multipleksie również 7 stacji radiowych ! Bezproblemowy odbiór z anteny ustawionej w kierunku RTC Chrzelice.
Czeski MUX3 DVB-T z nadajnika JESENIK Praděd ( PRADZIAD ) na : 51 kanale 714 Mhz ( 100 kW ERP ) 1490 m n.p.m.
W multipleksie również jedna stacja radiowa ! Bezproblemowy odbiór z anteny ustawionej w kierunku RTC Chrzelice. Czeski MUX2 DVB-T z nadajnika JESENIK Praděd ( PRADZIAD ) na : 53 kanale 730 Mhz ( 100 kW ERP ) 1490 m n.p.m. Bezproblemowy odbiór z anteny ustawionej w kierunku RTC Chrzelice Czeski MUX2 DVB-T z nadajnika Ostrava na : 37 kanale 602 Mhz ( 100 kW ERP ) 287 m n.p.m. Uwaga ! Odbiór z prawidłowo ustawionej anteny kierunkowej ustawionej na RTC Chrzelice może być niemożliwy ! Prawidłowy odbiór gwarantuje kolejna ( druga ) antena kierunkowa ustawiona około 30 stopni kątowych w lewo od kierunku Chrzelice - Pradziad. Orientacyjna mapka zasięgu ( zielony obszar ) czeskich syganłów nadajników Jesenik ( Pradziad ) i Ostrava. Jak widać - jest to praktycznie cały obszar opolszczyzny ... Wszelkie szczegóły związane z odbiorem z Republiki Czeskiej znajdują się w zaprzyjaźnionym serwisie Digitalni Televize ( więcej ... kliknij na obrazki poniżej ) |
Zanim przejdziesz do dalszej części naszej strony, kliknij na poniższy obrazek i zobacz jak w programie Tematy dnia na antenie TVP INFO redaktor naczelny magazynu telewizji cyfrowej SAT Kurier, Janusz Sulisz, przybliża widzom tematy związane z cyfryzacją telewizji naziemnej. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo. |
Pełny
tekst artykułu zamieszczonego w NTO i Magazynie Telewizji Cyfrowej
SAT KURIER
Czytając ten numer NTO , najprawdopodobniej nie wiesz, ze jesteś już w zasięgu DVB-T czyli Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Mimo że oficjalny termin uruchomienia emisji z opolskiego nadajnika w Chrzelicach przypada na 31 lipca br.( kanał 34 ), to już dzisiaj sygnał cyfrowy w naszym mieście i regionie możesz odbierać z Częstochowy ( kanał 39 ) oraz Kalisza ( kanał 44 ), a przy zastosowaniu specjalnych kierunkowych anten można odbierać poprawnie sygnał nawet z nadajnika Wisła-Skrzyczne ( kanał 62 ). Do końca roku, po uruchomieniu wszystkich multipleksów w naziemnej telewizji cyfrowej będziemy mieli ponad 20 programów takich jak: TVP1 , TVP2, TVN, TVN7, POLSAT, TV4, PULS, PULS 2, TV6, TVP HISTORIA, TVP KULTURA, TVP 3 REGIONALNY, POLSAT SPORT NEWS i wiele innych, a doliczając również kilkanaście cyfrowych czeskich programów, będzie to już zupełnie spora i co najważniejsze bezpłatna oferta zawierająca, nie mniej niż 30 kanałów w cyfrowej, czyli zdecydowanie lepszej jakości dźwięku i obrazu. Do dyspozycji na każdym programie jest elektroniczny przewodnik po programach, czyli opisy znane nam już z telewizji satelitarnej, zastępując drukowane programy telewizyjne, dużo szybszy teletext, możliwość oglądania filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową DOLBY 5.1, a co najważniejsze możliwość nagrywania na zewnętrznych przenośnych dyskach interesujących nas programów. Cyfrowe dekodery DVB-T spełniają również funkcję domowych centrów multimedialnych umożliwiając odtwarzanie plików muzycznych, przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów z wbudowanych lub zewnętrznych dysków a w niedalekiej przyszłości będzie również dostępna oferta większości polskich stacji radiowych. Można więc bez żadnej przesady powiedzieć, że jesteśmy właśnie w trakcie cyfrowej rewolucji , większej chyba, niż przejście z obrazu czarno-białego na kolorowy - i co trzeba podkreślić - te nowatorskie rozwiązania mają szanse uczynić nasze życie bogatszym w doznania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie obawiaj się jednak - jeśli nie masz jeszcze najnowszego telewizora, naziemną telewizję cyfrową można oglądać na każdym telewizorze, choćby najstarszym Rubinie czy Jowiszu, pod warunkiem zakupu zewnętrznego tunera DVB-T, który można podłączyć kablem scart lub kablem antenowym. Koszt takiej przystawki w zależności od producenta to kwota od 119 do 249 złotych, ale to i tak dużo taniej niż nowy telewizor. Nie popadajmy więc w panikę potęgowaną przez Producentów sprzętu RTV. Większość z nas ma w domu po kilka telewizorów i taka natychmiastowa wymiana pokoleniowa sprzętu byłaby po prostu bardzo obciążająca dla naszego budżetu. Jeżeli jednak kilka lat temu kupiliśmy już telewizor plazmowy lub LCD, a mimo to poprawnie odtwarza tylko dźwięk, natomiast ekran jest czarny, to oznacza to, że zastosowana w nim głowica i dekoder dekodują tylko sygnał MPEG-2 , a w Polsce przyjęto nowocześniejszy niż np. w Niemczech system MPEG-4. W większości przypadków wystarczy wtedy dokupić tzw. moduł za około 165zł zamieniający sygnał MPEG-4 na MPEG-2 i włożyć go do gniazda CI, w Twoim telewizorze. Zaletą tego rozwiązania jest co prawda brak kolejnego pilota na stole, pamiętaj jednak, że nie wszystkie telewizory muszą poprawnie działać z takim modułem. W takim przypadku trzeba będzie jednak zakupić dekoder DVB-T i kablem HDMI podłączyć go do telewizora.
Pamiętajmy !!!
Cyfrowy sygnał ma to do siebie, że jest zero-jedynkowy, więc albo jest odbierany w nienagannej jakości albo w ogóle. Pamiętaj również że czas wyłączenia telewizji analogowej nieuchronnie się zbliża - ostatecznym terminem jest na opolszczyźnie jest 22 kwietnia 2013 roku. Po uprawomocnieniu się decyzji Prezesa UKE z dnia 30 września 2011 r., znany jest już aktualny harmonogram wyłączania emisji naziemnych telewizji analogowej w Polsce. Proces ten będzie odbywać się w 7 etapach. Zarówno nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat S.A., Telewizja Puls Sp. z o.o., TVN S.A. oraz Polskie Media S.A. jak i nadawca publiczny tj. Telewizja Polska S.A. są obowiązani do równoczesnego wyłączania swoich emisji analogowych według określonego scenariusza. W przypadku ewentualnych opóźnień w realizacji powyższego harmonogramu, bezwzględny termin zaprzestania rozpowszechniania w sposób rozsiewczy analogowy programów telewizyjnych ww. nadawców upływa z dniem 31 lipca 2013 r. Termin ten został ustanowiony w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.
W tym momencie nasuwa się kolejne pytanie - a co z naszymi antenami telewizyjnymi ? Czy musimy wymieniać całe instalacje antenowe? Na szczęście cyfrowe nadajniki naziemne pracują w tym samym paśmie częstotliwości co nadajniki analogowe, czyli CHURAAA ! Nie musimy wymieniać anten na dachach !!!! Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Do poprawnego odbioru sygnału cyfrowego wystarczy dużo mniejszy poziom sygnału odbierany przez antenę. To co w przekazie analogowym było dopuszczalne, czyli jak największe wzmocnienie sygnału, teraz może okazać się przekleństwem, a największy problemem stworzą zapewne wszechobecne anteny siatkowe o niewyobrażalnych wręcz wzmocnieniach.
Nowoczesne anteny telewizyjne dedykowane do odbioru cyfrowego to anteny wykonane ze specjalnie dobranych materiałów: cynowanego aluminium, plastikowych elementów wykonanych z ABS-u odpornego na UV ( ultrafiolet ). Posiadają one elektronikę zabezpieczającą przed zwarciami i przepięciami, wbudowane układy przeciw wyładowaniom atmosferycznym oraz filtry wycinające zakłócenia od wszechobecnych sygnałów GSM. Zastosowane w nich wzmacniacze to "inteligentna" elektronika zbudowana na mikroprocesorach, nieprzerwanie pilnująca optymalnego poziomu sygnału do naszych coraz to droższych i wymagających telewizorów. W przekazie analogowym obraz na ekranie bywał czysty , czasem zaśnieżony i z odbiciami, był na ogół kiepskiej jakości, ale jednak prawie zawsze był ! W odbiorze cyfrowym obraz powinien być idealny, bez żadnych odbić a dźwięk krystalicznie czysty. Niestety, tak jest tylko w teorii. W rzeczywistych warunkach, zwłaszcza przy kiepskich instalacjach antenowych obraz będzie się rozpadał na drobne elementy, dźwięk będzie przerywał, różne sceny będą nachodziły na siebie, a w końcu obraz może nawet się zatrzymać, i pojawi się komunikat BRAK SYGNAŁU. Niewątpliwie duże znaczenie będą miały tu warunki atmosferyczne, opady deszczu, śniegu, a także nasilona w związku z cyklem słonecznym jonizacja atmosfery. Pamiętajmy zatem, aby nasze instalacje antenowe były wykonane z możliwie dużym zapasem jakości dla odbieranego sygnału.
Wielu z Państwa zada sobie pytanie czy przy przejściu z obecnego standardu na cyfrowy powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych montażystów, czy może wystarczy sąsiad-złota rączka, znajomy, czy w końcu sami zajmiemy się budową lub modernizacją instalacji antenowej?. Tę decyzję zostawimy Szanownym Czytelnikom, prosimy jedynie o przyjęcie paru wskazówek, które mogą być pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji.
Instalacja antenowa to zbiór wielu elementów muszących ze sobą poprawnie współpracować przez wiele lat, takich jak anteny na dachu, zwrotnice, wzmacniacze, kable, gniazda oraz złącza i przejściówki które wszystkie te elementy połączą trwale i bez zbędnych strat!. Pierwsza podstawowa rada to koniecznie zawsze dobierajmy i kupujmy taką instalację u jednego dostawcy , co gwarantuje właściwy dobór wszystkich materiałów do naszych konkretnych potrzeb. Pamiętajmy, że instalacja DVB-T to nie to samo co instalacja satelitarna, gdzie warunki odbioru są prawie takie same w całej Polsce. W przypadku instalacji anten naziemnych, to co jest dobre dla naszego sąsiada, niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem dla nas. Dla niektórych z nas być może wystarczy mała prętowa antenka za 20zł, a niektórzy do poprawnego odbioru będą się musieli zaopatrzyć w długie anteny o bardzo dużym zysku za 289zł. I tu mała dygresja; zawsze, w miarę możliwości, w pierwszej kolejności starajmy się uwzględnić w naszym projekcie instalacji antenę pasywną ( bez wzmacniacza ), choćby nawet była to najdroższa antena w sklepie! Musimy pamiętać, że jakkolwiek wzmacniacz antenowy potrzebuje zaledwie parę watów energii, to jednak pracuje on nieprzerwanie całą dobę przez wiele lat, a suma kosztów energii wszystkich tych małych urządzeń które już mamy w domu i które przez całe lata działają lub czuwają w tzw. stand-by, może przyprawić nas o zawrót głowy.
Tak więc bardzo starannie rozważmy dobór rodzaju anteny lub po prostu pozostawmy ten wybór profesjonalistom znającym wszystkie lokalne uwarunkowania i co bardzo ważne, posiadającym drogie, specjalistyczne przyrządy pomiarowe. Pamiętajmy również, że korzystając z usług firm instalatorskich, to one właśnie przez co najmniej 12 miesięcy oferują nam gwarancję na całą wykonaną instalację i niezależnie od rodzaju usterki, jeżeli tylko pojawi się problem, muszą go rozwiązać. Natomiast kupując dekoder w jednym, kabel w drugim, a wzmacniacz czy złącza np. na Allegro, bo pozornie taniej, sami skazujemy się w razie problemów, na szukanie i udowadnianie, że to ten właśnie konkretny element instalacji jest odpowiedzialny za jej wadliwe działanie. W przypadku czytelników których analogowa instalacja antenowa działa nienagannie, być może obędzie się bez wizyty fachowca. Po prostu w menu telewizora wybieramy przeszukiwanie kanałów cyfrowych i cieszymy się perfekcyjną jakością obrazu i dźwięku, czego życzymy Państwu z całego serca.
Zapewne część Państwa już zna naszą firmę i była naszymi gośćmi i Klientami w Komprachcicach, gdzie mieści się siedziba firmy Saturn. Od 20 lat działamy nieustannie w branży satelitarnej i telewizyjnej. Przeszliśmy wszystkie etapy działalności od montaży TV-SAT, poprzez specjalistyczny serwis konwerterów i tunerów satelitarnych, aby w końcu wprowadzić pełną ofertę sprzętu do instalacji naziemnych i satelitarnych. Podpisaliśmy umowy dystrybutorskie z wieloma znaczącymi firmami z naszej branży. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem Cyfry+, Telewizji na kartę. Zapraszamy Państwa na nasze strony i zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą. Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchomiliśmy specjalny dział: PORADNIK KLIENTA, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą w nim Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwala na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.
Dla Państwa wygody uruchomiliśmy nowy salon "Świat Telewizji Cyfrowej" w Opolu w Galerii Ozimskiej (nowe Tesco) przy ul. Ozimskiej 72, w pasażu naprzeciwko kas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych ofertą platform cyfrowych, DVB-T, a także sprzętem niezbędnym do ich odbioru, do wizyty w naszym salonie, gdzie chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania i wątpliwości. Czekamy codziennie na Państwa od godziny 9 do 21. Zapraszamy na prezentację technologii HD. Po prostu przyjdź i ... zobacz to sam. Przyjdź i powiedz nam co chciałbyś oglądać - my doradzimy Ci jak zaprojektować Twoją instalację i jaki wybrać sprzęt. Podpowiemy, co możesz zrobić sam, a kiedy powinieneś skorzystać z usług profesjonalnego instalatora.
Znajdziesz nas w Internecie na stronach : |
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że kilka dni wcześniej niż wynika to z harmonogramów, f-ma Emitel
uruchamia testy przed docelową emisją naziemnej telewizji cyfrowej w kolejnych wyspach cyfrowych.
Dzięki temu, jeszcze przed Wielkanocą w zasięgu DVB-T znajdzie się prawie połowa Polaków.
Po raz pierwszy w procesie cyfryzacji jednocześnie rozszerzana jest emisja dwóch
multipleksów (cyfrowych wiązek programów). Wywiązując się z podpisanych
z nadawcami umów, Emitel powinien najpóźniej do 30 kwietnia
br. uruchomić kolejne nadajniki drugiego multipleksu,
a także najpóźniej do 27 kwietnia br.
trzeciego multipleksu. >>> więcej
RTCN
KANAŁ 44 * Lokalizacja:
|
RTCN
|
Pamiętaj ! Dla mieszkańców m.Opola, ale także większości mieszkańców opolszyzny, nalepszym wyborem jest oczywiście nadajnik Chrzelice, jednak w przypadku trudności z poprawnym odbiorem ( ta uwaga dotyczy zwłaszcza programów nadawanyh w MUX3 ) zachęcamy do korzystania z nadajników zlokalizowanych w sąsiednich województwach ). Uwaga ta dotyczy zwłaszcza mieszkających na północnych krańcach opolszczyzny. Lokalne programy TVP INFO są zawsze nadawane w dwóch ( dla sąsiadujących województw ) wersjach !!! Sprawdź poniżej na wykazie niezbędne parametry odbioru ( kanały ) ... i w razie konieczności spróbuj przestawić swoją antenę ... |
Parametry odbioru KALISZ MIKSTAT:
kanał 44
tune
to: QAM_AUTO f = 658000 kHz I999B8C999D999T999G999Y0
service = Polsat (TP EmiTel)
service = TVN (TP EmiTel)
service = TV4 (TP EmiTel)
service = TV Puls (TP EmiTel)
service
= TVN Siedem (TP EmiTel)
service = PULS 2 (TP EmiTel)
service = TV7 (TP EmiTel)
service = TV8 (TP EmiTel)
Sygnał został odebrany przy wykorzystaniu
anteny Televes Infinito ( kliknij na obrazek)
Zawsze najbardziej aktualne informacje nt. harmonogramu wdrażania NTC dostępne są na stronach : Wszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Od 26 sierpnia 2011 w sklepach, powinny w miejscach widocznych pojawić się informacje, że tylko odbiorniki cyfrowe zgodne z określonymi wymaganiami umożliwiają odbiór telewizji cyfrowej. ( zajrzyj do Działu : Wybór Telewizora ). Pozostaje Ci zatem podłączenie odbiornika do anteny - jak pokazujemy na poniższym obrazku - a po wyszukaniu programów możesz cieszyć się cyfrową jakością ... Jeśli jednak kupiłeś cyfrowy telewizor w ostatnich dwóch, trzech latach, to sprawy nieco się komplikują , bowiem tylko w najnowsze modele wbudowany został dekoder DVB-T obsługujący obowiązujący w Polsce standard MPEG-4, wcześniej sprzedawane w Polsce odbiorniki wspierały jedynie kodowanie MPEG-2 ! W takim przypadku ratunkiem może się okazać ( choć nie musi ! ) moduł Moduł Pocket NP4 FTA.
Kliknij na poniższy obrazek żeby zobaczyć listę kompatybilności. Jest to specjalny moduł dla telewizorów LCD i monitorów z funkcją telewizora, wyposażonych w złącze CI i stary tuner DVB-T obsługujący tylko kodowanie MPEG-2. Karta rozszerzeń umożliwia transkodowanie sygnału, ale tylko do standardowej rozdzielczości. pamiętaj: rozdzielczość kanałów HD będzie zmniejszona do SD ! Dla ścisłości trzeba w tym miejscu napisać parę słów o złączach modułu CI w telewizorach LCD i plazmowych, bowiem wbrew pozorom pełnią one różne funkcje i różnią się między sobą ! jest już opisany powyżej i dotyczy najstarszych odbiorników !
Jakie są różnice między modułem CI a CI+. Czy można stosować moduły zamiennie w dekoderach np. w dekoderze z CI+ stosować moduł CI i odwrotnie ?
Wprowadzenie standardu CI + nie powoduje jakiejkolwiek poprawy jakości obrazu lub dźwięku !!! Nie taki był cel wprowadzania tego standardu !
Telewizory klasy wyższej lub w zasadzie wszechstronne multimedialne kombajny telewizyjne wyposażone we wbudowane zestawy tunerów do odbioru najrozmaitszych sygnałów, które wymagają modułów dostępu warunkowego do ofert różnych Operatorów płatnej Telewizji, takich jak Cyfra + , Cyfrowy Polsat czy TNK HD. Przykładem może tu być 46' odbiornik TechniSat HDTV 46 - 100Hz wyposażony nie tylko w podwójny tuner analogowej TV, ale także podwójne tunery DVB-S, DVB-T, DVB-C, a nawet tuner radiowy z zakresem UKF ! Jeśli dodamy do tego dysk 500 GB ( cyfrowy magnetowid ) oraz sloty kart i dwa złącza na moduł CI to w zasadzie możemy odbierać i nagrywać wszystko co oferuje współczesna technika w zakresie telewizji ... więcej tu lub kliknij na obrazek poniżej i pobierz PDF z pełnym opisem (6,47MB )
Jeśli mamy jednak sprawny telewizor kineskopowy starego typu :
1. Podłącz antenę do dekodera 2a. Połącz telewizor i dekoder kablem SCART 3. Podłącz wszystkie urządzenia do zasilania sieciowego. 4. Włącz telewizor i dekoder. Odczekaj około minutę, aż włączą się urządzenia. 5. W telewizorze lub na pilocie telewizora wybierz źródło obrazu na złącze SCART ( klawisz z opisem AV lub Source ) UWAGA ! W większości przypadków po włączeniu pilotem podłączonego do TV dekodera STB nastąpi to automatycznie !
Jeśli mamy telewizor LCD albo plazmowy, ale nasz telewizor w ogóle nie ma tunera DVB-T obsługującego kodowanie MPEG-4 lub ma tuner MPEG-2 ( czyli został kupiony 2 lata temu - albo być może został kupiony w Niemczech ) to mamy parę wariantów rozwiązania tego problemu, ( na razie na schemacie połączeń poniżej zwróć uwagę na dekoder STB DVB-T - pierwsze urządzenie pod telewizorem - niebieska strzałka )
WARIANT 1. Musimy dokupić zewnętrzny dekoder np. Technisat Digyboxx T4 lub tuner Ferguson Ariva T50 ( większy wybór po kliknięciu na obrazki ). Są to urządzenia podobne do odbiorników ( tunerów ) SAT które musimy podłączyć do odbiornika TV kablem scart lub HDMI i obsługiwać osobnym pilotem.
Tuner DVB-T TELE System TS6511HD do odbioru sygnału w standardzie High Definition WARIANT 2. pośredni - poniższe urządzania wpinamy w gniazdo SCART z tyłu naszego telewizora - w ten sposób unikamy ustawiania obok TV kolejnego pudełka - tuner HD-301 wyposażony jest w transmiter podczerwieni - dzięki któremu możliwe będzie obsługa dołączonym pilotem ( szczegóły po kliknięciu na obrazki ). Oczywiście, możemy korzystać z dobrodziejstw cyfrowego przekazu po podłączeniu kabla HDMI.
kliknij na obrazek poniżej i pobierz pliki do obsługi komputera PC
WARIANT 3. Możemy skorzystać z tunera DVB-T, który jest wbudowany w inne urządzenia podłączone do telewizora - na przykład: Opticum XTS703p combo dekodera telewizji satelitarnej COMBO czyli urządzenia które zapewni nam odbiór programów TELEWIZJI CYFROWEJ z satelity i anteny naziemnej. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest obsługa tym samym pilotem kanałów sat i cyfrowej telewizji naziemnej ! Poniżej,
najbardziej chyba popularny na europejskim rynku dekoder combo
firmy Ferguson Ariva 120. Jego starszym bratem
jest wersja z wejściem na moduł CAM - Ferguson
Ariva
220 Combo. Zapewnia
naprawdę dobrą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości
HD, jak i standardowej SD. Wbudowany czytnik kart jest
Odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (High Definition) oraz SD ( Standard Definition )
Obsługa dźwięku Dolby Digital AC3 oraz Dolby Digital Plus (EAC3) - ważne !
Skalowanie
sygnału PAL do rozdzielczości 720p lub 1080i
Funkcja szybkiego wyszukiwania kanałów wg. Operatora ( Fast Scan ) - ważne ! Obsługa teletekstu i napisów ekranowych Obsługa
DiSEqC 1.0, 1.1, Unicable oraz DiSEqC 1.2, USALS
Ariva
120 Combo zbudowana jest w oparciu o zaawansowaną jednostkę główną
(procesor) ALI. Wydajny specjalizowny procesor M3602B
(333MHz) współpracujący z pamięciami DDR zapewnia najwyższą
dostępną jakość dźwięku DolbyDigitalPlus i obrazu cyfrowego w
wysokiej rozdzielczości HD. Combo
to centrum domowej rozrywki dzięki USB z możliwością
nagrywania, timeshift oraz obsługą MP3, OGG, FLAC, JPEG, MPEG,
MKV.
poniżej cyfrowy dekoder combo ( SAT + NTC ) telewizji na kartę TNK HD 2850 ST
Pojawiająca się na ekranie telewizora pikseloza czy mozaikowanie obrazu wcale nie musi oznaczać, że sygnał jest za słaby ! Wręcz przeciwnie, w sporej ilości przypadków są to typowe efekty przesterowania wzmacniacza antenowego ( ta sytuacja występuje zwłaszcza w przypadku stosowania popularnych anten siatkowym ze zbyt mocnym wzmacniaczem ) Dla odbioru analogowego przesterowanie nie jest tak istotne, dla MPEG2 (czeskie multipleksy) również, dla MPEG4 tego typu zniekształcenia są już niedopuszczalne. Różnica między MPEG2 a MPEG4 to nie tylko inny algorytm kodujący, to także zupełnie inny system modulacji i inny charakter widma sygnału.
Korzystając z okazji odpowiemy tu na często zadawane pytania, na temat podziału sygnału cyfrowego DVB-T z jednej anteny na parę odbiorników ( np. dwa, trzy lub więcej telewizorów ). Podstawowe sposoby sumowania, a następnie rozdziału sygnałów, opisaliśmy już w dziale REALIZACJE, jednak dla jasności sytuacji raz jeszcze podkreślamy, że w zdecydowanej większości przypadków rekomendujemy w tym przypadku rozdzielacze aktywne. Przyczyna jest dość prosta: jak już wiemy, jedną z podstawowych cech telewizji cyfrowej jest fakt, że w zamian za to, że obraz cyfrowy jest idealnej jakości, to jednak dzieje się tak w dość wąskim przedziale tolerancji, czyli, przy zbyt słabym sygnale na kolejnym odbiorniku, nie będzie w ogóle obrazu, czyli czarna dziura, ale przy zbyt wysokim poziomie sygnału ( przesterowanie ) będzie dokładnie tak samo - czyli również będziemy mieli tylko czarny obraz, a jak wiemy, w telewizji analogowej obraz na kolejnym odbiorniku bywał co najwyżej zaśnieżony. Dlatego
właśnie musimy użyć aktywnego ( z własnym
zasilaniem i wzmacniaczem kompensującym straty na złączach
i kablu) rozgałęźnika ARS-113K
np. do rozdziału sygnału kablówki
lub przy korzystaniu z instalacji zbiorczych. Aktywny rozdzielacz
sygnałów ARS-113K
służy do podziału sygnałów TV w zakresie częstotliwości 110MHz
do 862MHz. Umożliwia podłączenia 2 lub 3 odbiorników do istniejącej
instalacji bez pogarszania jakości odbioru (
czytaj: na kolejnym odbiorniku pojawi się cyfrowy obraz
a nie czarny ekran ) Nieco inna sytuacja występuje wtedy gdy jednocześnie potrzebujemy zasilić wzmacniacz płytkowy wbudowany w puszkę antenową. Rozgałęźnik aktywny ze wzmacniaczem ARS113Z stosujemu właśnie do anten naziemnych wymagających zasilania do przedwzmacniacza czyli tzw. płytki antenowej ( Uwaga ! nie dotyczy to oczywiście symetryzatora anteny pasywnej ) Aktywny rozdzielacz sygnałów ARS-113Z stosowany jest jako wzmacniacz abonencki do podziału sygnałów TV i radiowych do kilku lub kilkunastu odbiorników bez pogarszania jakości obrazu.
Odpowiednie dla Twoich potrzeb, przykładowo opisane na obrazku powyżej przewzmacniacze antenowe, możesz sobie dobrać zaglądając na naszą stronę do działu Przedwzmacniacze Jeśli założymy, że masz prawidłowo dobraną antenę o właściwym ( dużym ) zysku i w razie potrzeby, z odpowiednio wzmocnionym sygnale, to możesz również, korzystając z odpowiednich wyjść, pokusić się o dodatkowe rozgałęzienie sygnału DVB-T rozgałęźnikiem pasywnym na kolejne np. trzy lub większą ilość odbiorników. Jednak, gwoli ścisłości, bez pomiarów sygnału po prostu nie polecamy takiego rozwiązania. W przypadkach wymagających dostarczenia sygnału do dużej ilości odbiorników, najtańszym jednak rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług naszych Instalatorów, którzy oprócz wiedzy i doświadczenia mają niezbędne przyrządy pomiarowe ! Televes 3 WAYS 9dB 4532 rozgałęźnik 1x3
W większości przypadków znakomitym rozwiązaniem, zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorowych jest kombinacja anteny szerokopasmowej i kierunkowej, jaką jest antena rodziny DIGITmax HD ASR-860 tzw. reflektorowa, której zaletą jest prostota montażu i ustawienia, a także szerokie pasmo odbieranych częstotliwości, co oznacza że jedną anteną załatwiasz odbiór pełnego pasma sygnałów telewizyjnych oraz radiowych ( przejdź do działu -> anteny naziemne )
NOWOŚĆ
!!!
Polska odpowiedź na "inteligentną" konstrukcję f-my TELEVES Wreszcie doczekaliśmy się nowej anteny firmy Telkom-Telmor. Antena DIGIT Optima IQ która oparta jest na najnowszej technologii IQ, jakiej nie spotkamy w innych antenach ( wyjątkiem są anteny Televesa z technologią BOSS ) więcej ... kliknij na poniższy obrazek
Współrzędne : 50°29'43"N 17°43'45"E
Najbardziej aktualne informacje nt. harmonogramu wdrażania NTC dostępne są na stronach :
10 mitów o naziemnej telewizji cyfrowej źródło: SAT Kurier 5/2011 str. 37 by Janusz Sulisz
Mit nr 1
|
W przypadku problemów z odbiorem programów satelitarnych lub naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T ( brak niektórych kanałów, zwłaszcza HD, zaników obrazu lub dźwięku itd, zanim wezwiesz Instalatora lub sam zaczniesz sprawdzać poprawność działania instalacji antenowej - sprawdź najpierw czy masz aktualną wersję oprogramowania dekodera, a następnie zawsze dokonaj ponownego przeszukania kanałów satelitarnych i/lub naziemnych !
Zawsze wyrażaj zgodę ( potwierdzenie OK ) jeśli Twój dekoder wyświetli na ekranie zawiadomienie o dostępności nowego oprogramowania ! Wyłącznie najnowsze ( w przypadku Cyfry +, aktualne wg. poniższego wykazu ) wersje oprogramowania Twojego dekodera zapewniają poprawny odbiór wszystkich wykupionych przez Ciebie kanałów satelitarnych !
Poniższy link przeniesie Cię na strony Operatora gdzie znajdziesz najnowsze wersje oprogramowania oraz terminarz aktualizacji !!! Oprogramowanie dekoderów Cyfry +Aktualne wersje oprogramowania dekoderów (aktualizacja z dnia 28-11-2011) W przypadku dekoderów z tzw. wolnej sprzedaży, czyli nie pochodzących z oferty Operatorów ( np. Technisat, Ferguson, Globo Opticum i wszystkich pozostałych ), zawsze i systematycznie sprawdzaj dostępność plików aktualizacji programowych na stronach internetowych Producentów. ( adresy znajdziesz w instrukcjach obsługi )
|
Napisz recenzję produktu który kupiłeś lub opisz swoją instalację. Jeśli nasz Poradnik okazał się przydatny, będziemy bardzo wdzięczni za wpis do Księgi Gości - jeśli nie, to tym bardziej ! Chcemy wiedzieć, co musimy poprawić :-) |
Zapraszamy na perfekcyjnie przygotowane strony :
www.cyfrowydoradca.pl
Jest
to organizacja dostarczającą bezstronne informacje
o procesie
uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Pomaga w wyborze odpowiednich urządzeń
do odbioru telewizji cyfrowej.
( kliknięcie na ruchome banery poniżej przeniesie Cię na strony cyfrowydoradca.pl )